- Niezmiernie się cieszę, bo ten zakład jest jednym z najbardziej prężnie działających w województwie małopolskim, to tutaj realizowanych jest szereg działań, które mają na celu uaktywnić osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki takim miejscom jak to takie osoby mogą mieć prawo do normalnego życia, mogą realizować się zawodowo. To niezwykle ważne, abyśmy takie osoby wspierali i bardzo sie z tego cieszę, że przy dobrej współpracy powiatu brzeskiego możemy tego typu działania podejmować i też jako Małopolska możemy dzięki temu dokładać cegiełkę do rozwoju takich miejsc – wyjaśnia Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
- Jest to kwota na działalność Zakładu Aktywności Zawodowej. Przed ośmiu laty Województwo Małopolskie wydało zgodę na utworzenie takiego zakładu, zaczynaliśmy z 15-ma osobami niepełnosprawnymi, w tej chwili jest już tych osób 35. rozwinęły się również branże. Na początku były pracownie ceramiczna i krawiecka, teraz mamy w nowo wyremontowanym budynku pralnię, która przynosi już stabilne zyski Zakładowi Aktywności Zawodowej. Ponieważ mamy bazę, piękny, nowoczesny budynek wyposażony we wszystko, co trzeba, m.in. windy, które zapewniają dostępność osobom niepełnosprawnym, chcemy zakład rozszerzyć o kolejne 10 osób, bo tych osób niepełnosprawnych, które czekają na miejsce jest sporo, a to jest miejsce, które daje im szansę na samodzielne życia – podkreśla Andrzej Potępa, starosta brzeski.
- Te osoby przechodzą tu rehabilitację społeczną i zawodową, są zatrudnione na umowę o pracę i wywiązują się tu ze swoich obowiązków, uczą się pracy, uczą się czasu pracy, a do tego tworzą piękne rzeczy w pracowniach rękodzielniczych, w szwalni. Teraz mamy od ubiegłego roku pralnię, w której te osoby piorą dla różnych firm, większych, mniejszych, a także klientów indywidualnych – podaje Agata Sady, dyrektor Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łysej Górze.
Jak podkreśla starosta brzeski, zakład w Łysej Górze to jedna z nowocześniejszych placówek tego typu w Małopolsce. Wolą powiatu i dyrekcji jest to, by zakład się rozwijał i mógł zatrudnić więcej osób. Warto podkreślić, że w zakładzie pracę znajdują niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym.