- Jak najbardziej mogę uspokoić, te centra to absolutnie nie są miejsca, gdzie będziemy ściągać ludzi z zagranicy. Wręcz przeciwnie, one będą służyły osobom, które przebywają w Polsce i wymagają wsparcia. To jest centrum wsparcia, to jest zintegrowanie, zebranie w jednym miejscu zadań, działań, które i tak są podejmowane przez różne organy administracji. To jest pewna koordynacja działań - podkreśla Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.
W Polsce planuje się utworzenie 49 Centrów Integracji Cudzoziemców, pomagających imigrantom m.in. w podjęciu pracy czy znalezieniu kursów językowych.
- Takie centra powstają w całym kraju, to jest ogólnopolski program. Centra Integracji Cudzoziemców to zadania rządowe, które są realizowane konsekwentnie. To nie jest tak, że to jest jakieś miejsce, które powstanie, w które będzie się ściągało czy też zapraszało osoby gdzieś z poza granic naszego kraju. Praca z osobami, które do Polski przyjechały, taka wielopłaszczyznowa, jest elementem zadań rządu. To jest nasz obowiązek, aby troszczyć się o te osoby, które do Polski trafiły - zauważa Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.
Warto dodać, że utworzenie i działalność Centrów Integracji Cudzoziemców do 2029 roku będzie finansowana z europejskiego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.