Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Mama mówiła odpocznij - drzemka zamiast wernisażu / nowa wystawa w BWA Tarnów

Mama mówiła odpocznij - drzemka zamiast wernisażu / nowa wystawa w BWA Tarnów

Kategoria:

Autorka zamiast wernisażu – klasycznego, uroczystego otwarcia wystawy, który jest ważnym elementem systemu – obiegu sztuki w galeriach, zachęca nas do drzemki. Prosi, abyśmy zostali w domu i odpoczęli. Drzemka ma w sobie coś naturalnego, nie musi przechodzić wszystkich faz „właściwego” snu, może być kilkuminutowym „zatrzymaniem” organizmu, wymykającym się pracy i aktywnemu odpoczywaniu.


Wystawa dostępna dla zwiedzających od 7 lutego. 


 

W programie wystawy:

9.02 Spotkanie z Andą Rottenberg i promocja książki „Schyłek. Dzienniki 2019-2022".
Prezentacja wystawy „Mama mówiła odpocznij” - spotkanie z artystką Magdaleną Hlawacz, z udziałem dyrektorki Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Joanny Filipczyk.

 

Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska
 

XXI wiek jawi się jako epoka ludzi zmęczonych. O zjawisku „wyczerpania” piszą filozofowie, socjolożki, psychologowie. Bez zbędnych teorii, coraz częściej odczuwamy ten stan sami – w naszym codziennym życiu. Trudno jednoznacznie sprecyzować gdzie tkwi źródło „zmęczenia”. W poprzednich dekadach łatwiej można było wskazać winowajcę; był nim wymagający dyrektor zakładu, w którym przyszło nam pracować, innym razem wyczerpywała nas sytuacja ekonomiczna kraju czy międzynawowe konflikty.

Zdaje się, że w obecnym wieku, sami jesteśmy sobie winni, tocząc nieustanną wojnę z własnym „ja”. Żyjemy w społeczeństwie z utrwalanym mottem życiowym, że wszystko zależy tylko od nas i możemy osiągnąć wiele, wykonując kolejne etapy ciągłego rozwoju”. Każde marzenie jest „w zasięgu ręki”, wystarczy tylko chcieć. Informacja „możesz wszystko okazała się zgubna dla naszego organizmu, który bez narzuconych zewnętrznych norm i zakazów, poddaje się wewnętrznemu strażnikowi – własnemu „ja”. Ten okazuje się groźniejszy niż niejeden z historycznych dyktatorów. Jako „managerowie samych siebie” wymyśliliśmy nową formę odpoczynku, która ma sens tylko w kontekście wcześniej wykonanej pracy. Odpoczynek stał się elementem obowiązkowym w naszym codziennym życiu. Jest precyzyjnie zaplanowany, mając swoje ukryte cele; powinien być aktywny (bo ważne jest dbanie zdrowie), powinien być produktywny (bo ważny jest rozwój osobisty), powinien być szczególny (bo bez sensu robić coś, co nie ma celu). Żyjemy w cieniu powinności pracy i odpoczynku, koncentrując się wyjątkowo wyraźnie na wewnętrznym głosie, który ciągle od nas wymaga lepszego „ja”.

Artystka w odpowiedzi na problematykę wyczerpania namalowała słowa i zwroty, które wydają się niejednoznaczne: „Odpuszczenie”, „Rozgrzeszenie”, „Kołdra odciążeniowa” czy „Nic nie szkodzi” chcąc przywrócić rzeczywistość naturalnemu biegowi rzeczy, gdzie odpoczynek ma w sobie element lekkości i spokoju (a nie samorozwoju). W poszukiwaniu równowagi, przywołuje słowa pełne troski, wypowiadane przez najbliższe osoby: „Dziecko, odpocznij”. Ich prostota może stać się jedynym ratunkiem dla zmęczonej rzeczywistości.

Wystawa i proces jej przygotowań to praca dla Magdaleny Hlawacz – zawodowej artystki. Autorka zamiast wernisażu – klasycznego, uroczystego otwarcia wystawy, który jest ważnym elementem systemu – obiegu sztuki w galeriach, zachęca nas do drzemki. Prosi, abyśmy zostali w domu i odpoczęli. Drzemka ma w sobie coś naturalnego, nie musi przechodzić wszystkich faz „właściwego” snu, może być kilkuminutowym „zatrzymaniem” organizmu, wymykającym się pracy i aktywnemu odpoczywaniu. Jest obiecująco bezproduktywna.

* Pisząc notatkę do wystawy, kuratorka inspirowała się książką: Byung-Chul Han, Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje, Warszawa 2022

Pokaz jest Nagrodą BWA Tarnów przyznaną Artystce przez dyrektorkę BWA Tarnów Ewę Łączyńską-Widz w opolskim „Salonie wiosennym 2021” (Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, 2021).

Oprawa graficzna: Katarzyna Mular

Partner wystawy: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu

Magdalena Hlawacz (ur. 1976 w Opolu) – polska artystka wizualna, projektantka graficzna i akademiczka, profesorka Uniwersytetu Opolskiego. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 2001 r. obroniła dyplom w zakresie malarstwa (w pracowni prof. Nicola Naskowa). W 2008 r. zdobyła tytuł doktory sztuki na tym samym wydziale. W 2015 r. uzyskała habilitację na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów tej samej uczelni. Jest Dyrektorką Instytutu Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Artystka zajmuje się malarstwem, fotografią, rysunkiem i grafiką oraz bada związki zachodzące między różnymi mediami, często działając na pograniczu dyscyplin. 


 


Tarnów, małopolskie
Rozpoczęcie: 09.02.2025
Reklama
Anda Rottenberg w BWA Tarnów - promocja jej najnowszej książki „Schyłek” Anda Rottenberg, znana przede wszystkim jako historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka oraz wieloletnia dyrektorka Galerii Sztuki „Zachęta”, jest również autorką książek – i tych o sztuce, i tych bardziej osobistych. Od wieku nastoletniego Rottenberg prowadzi dzienniki. Czasem wyciąga fragmenty z wybranych lat i publikuje, jak np. Berlińska depresja. Dziennik czy Lista. Dziennik 2005. Decydując się na wydanie Schyłku, dzieli się z czytelniczkami i czytelnikami swoimi refleksjami na temat upływającego czasu, starości, ciała, które odmawia posłuszeństwa, kruchości, która ją dominuje, nie pozwalając prowadzić tak aktywnego życia, jakie dotąd lubiła wieść. Schyłek to też zapiski z czasu pandemii, okresu zamknięcia w domu, odcięcia od ludzi i kultury, które są autorce tak potrzebne, jak powietrze. To dziennik, w którym Anda Rottenberg poniekąd rozlicza się z życiem, porządkuje sprawy, książki, pamiątki. Jednak robi to z dystansem do siebie i dużym poczuciem humoru. No i nadal ma więcej energii, zapału i siły do pracy niż każdy przeciętny człowiek.„Opowieść inauguruje pożar, który trawi katedrę Notre Dame w Paryżu, jej finał przypada na początek pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W tej dramatycznej klamrze zmieściły się notatki Andy z czasu pandemii, jej reakcje na próby upolitycznienia polskiej kultury, spostrzeżenia, nierzadko gorzkie, na temat rodzimego środowiska artystycznego. Jednak to nie publicystyka jest największą siłą tej książki, ale to, co prywatne, skierowane do środka.To dziennik szczery, pozbawiony filtra. Anda nikomu nie daje taryfy ulgowej, a przede wszystkim nie oszczędza siebie. Dokładnie tak jak w życiu, które konsekwentnie wypełnia pracą, podróżami, spotkaniami z ludźmi. Na marginesie zabawnych, pełnych anegdot opisów towarzyskich zgęstek, wernisaży, lektur, premier i rautów mówi wprost o samotności, zmęczeniu ciała nękanego chorobami, tęsknocie za bliskimi, których już nie ma, emocjonalnych kryzysach. Co ważne, nie traci w tym lekkości. I zawsze potrafi ubrać smutek w dobrą puentę” – napisała Hanna Rydlewska w rekomendacji na okładkę. Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.02.2025 Anda Rottenberg w BWA Tarnów - promocja jej najnowszej książki „Schyłek”
Zbliża się Koncert Skrzyszowskich Serc Po raz kolejny gmina Skrzyszów będzie pomagać maluchom, które potrzebują drogiego leczenia, specjalistycznego sprzętu i rehabilitacji. W tym roku Koncert Skrzyszowskich Serc zorganizowany jest z myślą o 5-tce dzieci. Wydarzenie zaplanowano na sobotę 15 lutego. - Pomożemy 5-tce dzieciaków z terenu gminy Skrzyszów, gdzie najstarsze urodzone jest w 2015 roku, najmłodsze w 2021 roku. Te dzieci potrzebują specjalistycznego sprzętu, rehabilitacji. Cały zysk z koncertu jest przeznaczony dla nich, dlatego to bardzo ważne żeby przyjść, bo każdy, kto przyjdzie kupi bilet. Bilety sprzedajemy po 50 złotych, można kupić w bibliotekach na terenie gminy Skrzyszów i na evently.pl. Serdecznie zapraszam, do zobaczenia, naprawdę nikt nie będzie żałował - zaprasza Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.Podobnie jak w latach ubiegłych będzie można wylicytować wartościowe przedmioty. Będzie też sporo dobrej muzyki. Na scenie wystąpi tarnowski zespół rockowy Totentanz oraz znany i popularny zespół Enej. - To naprawdę bardzo dużo, mnóstwo pozytywnej energii, będzie się wiele działo, będzie można coś wylicytować. Przede wszystkim będzie można przyjść, zabawić się, naładować pozytywnie tą dobrą energią, będzie bardzo dużo, więc całe nasze ciało będzie drżało przez cały rok, będziemy się dobrze czuć - podkreśla wójt Marcin Kiwior.Koncert odbędzie się w hali sportowej w Skrzyszowie, start o godzinie 18:00. Więcej informacji już wkrótce.Data rozpoczęcia wydarzenia: 15.02.2025 Zbliża się Koncert Skrzyszowskich Serc
Mama mówiła odpocznij - drzemka zamiast wernisażu / nowa wystawa w BWA Tarnów Autorka zamiast wernisażu – klasycznego, uroczystego otwarcia wystawy, który jest ważnym elementem systemu – obiegu sztuki w galeriach, zachęca nas do drzemki. Prosi, abyśmy zostali w domu i odpoczęli. Drzemka ma w sobie coś naturalnego, nie musi przechodzić wszystkich faz „właściwego” snu, może być kilkuminutowym „zatrzymaniem” organizmu, wymykającym się pracy i aktywnemu odpoczywaniu.Wystawa dostępna dla zwiedzających od 7 lutego.  W programie wystawy:9.02 Spotkanie z Andą Rottenberg i promocja książki „Schyłek. Dzienniki 2019-2022".Prezentacja wystawy „Mama mówiła odpocznij” - spotkanie z artystką Magdaleną Hlawacz, z udziałem dyrektorki Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu Joanny Filipczyk. Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska XXI wiek jawi się jako epoka ludzi zmęczonych. O zjawisku „wyczerpania” piszą filozofowie, socjolożki, psychologowie. Bez zbędnych teorii, coraz częściej odczuwamy ten stan sami – w naszym codziennym życiu. Trudno jednoznacznie sprecyzować gdzie tkwi źródło „zmęczenia”. W poprzednich dekadach łatwiej można było wskazać winowajcę; był nim wymagający dyrektor zakładu, w którym przyszło nam pracować, innym razem wyczerpywała nas sytuacja ekonomiczna kraju czy międzynawowe konflikty.Zdaje się, że w obecnym wieku, sami jesteśmy sobie winni, tocząc nieustanną wojnę z własnym „ja”. Żyjemy w społeczeństwie z utrwalanym mottem życiowym, że wszystko zależy tylko od nas i możemy osiągnąć wiele, wykonując kolejne etapy ciągłego rozwoju”. Każde marzenie jest „w zasięgu ręki”, wystarczy tylko chcieć. Informacja „możesz wszystko okazała się zgubna dla naszego organizmu, który bez narzuconych zewnętrznych norm i zakazów, poddaje się wewnętrznemu strażnikowi – własnemu „ja”. Ten okazuje się groźniejszy niż niejeden z historycznych dyktatorów. Jako „managerowie samych siebie” wymyśliliśmy nową formę odpoczynku, która ma sens tylko w kontekście wcześniej wykonanej pracy. Odpoczynek stał się elementem obowiązkowym w naszym codziennym życiu. Jest precyzyjnie zaplanowany, mając swoje ukryte cele; powinien być aktywny (bo ważne jest dbanie zdrowie), powinien być produktywny (bo ważny jest rozwój osobisty), powinien być szczególny (bo bez sensu robić coś, co nie ma celu). Żyjemy w cieniu powinności pracy i odpoczynku, koncentrując się wyjątkowo wyraźnie na wewnętrznym głosie, który ciągle od nas wymaga lepszego „ja”.Artystka w odpowiedzi na problematykę wyczerpania namalowała słowa i zwroty, które wydają się niejednoznaczne: „Odpuszczenie”, „Rozgrzeszenie”, „Kołdra odciążeniowa” czy „Nic nie szkodzi” chcąc przywrócić rzeczywistość naturalnemu biegowi rzeczy, gdzie odpoczynek ma w sobie element lekkości i spokoju (a nie samorozwoju). W poszukiwaniu równowagi, przywołuje słowa pełne troski, wypowiadane przez najbliższe osoby: „Dziecko, odpocznij”. Ich prostota może stać się jedynym ratunkiem dla zmęczonej rzeczywistości.Wystawa i proces jej przygotowań to praca dla Magdaleny Hlawacz – zawodowej artystki. Autorka zamiast wernisażu – klasycznego, uroczystego otwarcia wystawy, który jest ważnym elementem systemu – obiegu sztuki w galeriach, zachęca nas do drzemki. Prosi, abyśmy zostali w domu i odpoczęli. Drzemka ma w sobie coś naturalnego, nie musi przechodzić wszystkich faz „właściwego” snu, może być kilkuminutowym „zatrzymaniem” organizmu, wymykającym się pracy i aktywnemu odpoczywaniu. Jest obiecująco bezproduktywna.* Pisząc notatkę do wystawy, kuratorka inspirowała się książką: Byung-Chul Han, Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje, Warszawa 2022Pokaz jest Nagrodą BWA Tarnów przyznaną Artystce przez dyrektorkę BWA Tarnów Ewę Łączyńską-Widz w opolskim „Salonie wiosennym 2021” (Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, 2021).Oprawa graficzna: Katarzyna MularPartner wystawy: Galeria Sztuki Współczesnej w OpoluMagdalena Hlawacz (ur. 1976 w Opolu) – polska artystka wizualna, projektantka graficzna i akademiczka, profesorka Uniwersytetu Opolskiego. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 2001 r. obroniła dyplom w zakresie malarstwa (w pracowni prof. Nicola Naskowa). W 2008 r. zdobyła tytuł doktory sztuki na tym samym wydziale. W 2015 r. uzyskała habilitację na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów tej samej uczelni. Jest Dyrektorką Instytutu Sztuk Wizualnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Artystka zajmuje się malarstwem, fotografią, rysunkiem i grafiką oraz bada związki zachodzące między różnymi mediami, często działając na pograniczu dyscyplin.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 09.02.2025 Mama mówiła odpocznij - drzemka zamiast wernisażu / nowa wystawa w BWA Tarnów
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Wiadomość ze strony Tarnowska.tv

Reklama
Reklama