- Ten dokument, który trzymamy w ręce i przedstawiamy uważamy za wielki sukces i taki kamień milowy do tego, żeby rozpocząć ciężką pracę nad realizacją projektów, które mamy wszyscy w swoich gminach przygotowane i dzięki temu porozumieniu będziemy mogli je realizować - mówi Arkadiusz Mikuła, wójt gminy Lisia Góra.
- Całe porozumienie obejmuje kwotę 58 milionów euro, jest podzielone na 10 głównych przedsięwzięć, 140 zadań rozdrobnionych - wyjaśnia Maciej Włodek, wiceprezydent miasta Tarnowa.
W ramach tych 140 zadań powstaną m.in. w całym regionie drogi i ścieżki rowerowe, budowane i rozbudowywane będą przedszkola, w wielu miejscach stworzone będą oddziały dwujęzyczne w placówkach oświatowych oraz zajęcia dodatkowe. To będzie też inwestycja w rozwój i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnych, rozbudowę PSZOK-ów, a tarnowskie MPGK stworzy Centrum Recyclingu. Cały dokument wart jest 58 mln euro, a wraz z projektem turystycznym to aż 67 mln euro.
- Przy kursie 4,4 złote to daje prawie 300 milionów złotych samego dofinansowania, które zostanie zainwestowane w regionie. Jeżeli doliczymy do tego wkłady własne, bo to różnie może być po przetargach, to może się okazać, że w naszą lokalną gospodarkę zostanie wpompowane 0,5 miliarda złotych. To są potężne pieniądze, które dadzą też impuls rozwojowy całej aglomeracji - wylicza Marcin Kiwior, wójt gminy Skrzyszów.
- Tworzyliśmy to dosyć długo, siedzieliśmy nad całą strategią, udało się, doszliśmy do porozumienia, zaplanowaliśmy porównywalne inwestycje tak, aby w tych dziesięciu strategiach się zmieścić, dlatego ja jestem bardzo zadowolony z tego, że doszło do podpisania umowy i teraz czekamy na te nasze środki finansowe, będziemy rozwijać nasze małe ojczyzny, nasze gminy - wyjaśnia Tadeusz Bąk, burmistrz miasta i gminy Wojnicz.
Wójt gminy Tarnów zaznacza, że to historyczny moment dla regionu tarnowskiego. - Dzisiaj dużo się mówi, że takie miasta jak Tarnów i takie regiony jak Aglomeracja Tarnowska będąc kiedyś stolicą województwa zostały pozbawione rozwoju poprzez reformę administracyjną. Teraz nastąpił ten czas, gdzie takie regiony mogą wykorzystać swą szansę. To nie było proste. Dzisiaj jest czas żniw, ale był czas siewów. To była praca kilkuletnia, to była praca bardzo ciężka, pokazaliśmy jako samorządowcy, jako region tarnowski, że potrafimy się porozumieć - mówi Grzegorz Kozioł.
Z kolei poseł Anna Pieczarka podkreślała: - Ja dzisiaj mogę być dumna, bo to, że dzisiaj tu stoimy, to, że dzisiaj świętujemy i możemy naszym mieszkańcom powiedzieć, że blisko 300 milionów złotych środków trafia do ich gmin, ich miast to jest zasługa kilkuletniej pracy. To są dobre decyzje poprzedzone konferencjami, spotkaniami z Zarządem Województwa Małopolskiego, jeszcze tym zarządem wcześniejszym.
Ze środków w ramach porozumieć terytorialnych skorzysta 17 gmin wchodzących w skład Aglomeracji tarnowskiej. Są to: miasto Tarnów, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, gmina Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno.