Bezpłatną akcję oznaczenia hemoglobiny glikowanej Mościckie Centrum Medyczne organizuje 28 kwietnia w godzinach od 8:00 do 12:00. Badania będą prowadzone na parterze przy ul. Kwiatkowskiego 15, a udział w nich nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Badany wskaźnik pozwala ocenić średnie stężenie glukozy we krwi w okresie ostatnich dwóch do trzech miesięcy. Wartość parametru pomaga w identyfikacji ryzyka wystąpienia cukrzycy. To ważne, ponieważ w Polsce około co piata osoba zmaga się z tym schorzeniem, a blisko połowa nie jest świadoma swojego stanu zdrowia.
Dlaczego warto się zbadać?
Cukrzyca często rozwija się bezobjawowo, co prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. - Wczesne wykrycie problemu jest kluczowe – podkreśla Joanna Partyka, edukatorka i pielęgniarka diabetologiczna w Mościckim Centrum Medycznym, - Dlatego zalecane jest przeprowadzanie badań przesiewowych, zwłaszcza dla osób po 45. roku życia oraz tych z grupy ryzyka, takich jak osoby z nadwagą, otyłe, mało aktywne fizycznie czy z nadciśnieniem tętniczym – wylicza. Badanie hemoglobiny glikowanej nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Pacjenci mogą przyjść na nie o dowolnej porze dnia, nie muszą być na czczo ani odstawiać leków. Wyniki uzyskane podczas badania mają istotne znaczenie, jednak uzyskane wartości trzeba interpretować w kontekście indywidualnej sytuacji każdej z diagnozowanych osób. Badana hemoglobina to związek występujący we krwi, który uległa procesowi tzw. glikacji, czyli przyłączenia glukozy do białka. Oznaczana wartość odzwierciedla stężenie glukozy w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy, co wynika ze czasu przeżycia krwinki czerwonej, zawierającego hemoglobinę. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie nieprawidłowości i skierowanie pacjenta na dalszą diagnostykę.
Edukacja kluczem do zdrowia
Akcje takie jak ta organizowana przez Mościckie Centrum Medyczne mają na celu nie tylko diagnostykę, ale również zwiększenie świadomości zdrowotnej pacjentów. - W poprzedniej akcji badań przesiewowych w grudniu zauważyliśmy, że wiele osób wykazało zainteresowanie tematyką cukrzycy, co napawa optymizmem - dodaje Joanna Partyka. Warto dodać, że część uczestników poprzedniej akcji profilaktycznej tego rodzaju, mimo zdiagnozowanej cukrzycy, postanowiła skontrolować poziom glukozy. Pokazuje to znaczenie ciągłej edukacji i monitorowania stanu zdrowia.
Mościckie Centrum Medyczne planuje kontynuować działania edukacyjne i diagnostyczne w przyszłości, organizując kolejne akcje, które mają na celu wczesne wykrywanie cukrzycy i jej powikłań. I choć część pacjentów nie bierze udziału w diagnostyce, z powodu obaw o potwierdzenie zagrożenia zachorowaniem, to jednak determinacja do kontrolowania stanu zdrowia wśród osób dojrzałych wskazuje na potrzebę prowadzenia podobnych działań.