- Żonkile, żeby upamiętnić 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, było to 19 kwietnia 1943 roku. Uważam, że jest to ważne, żeby upamiętniać takie rocznice, które były ważne, w szczególności podczas II wojny światowej, która odcisnęła duże piętno w szczególności na Polakach. I żeby też wśród może młodszego pokolenia, żeby uświadomić ich, żeby później się to jeszcze raz nie powtórzyło, bo to była straszna i ogromna tragedia – mówi Weronika Kozioł, uczennica Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.
Warto dodać, że pomysłodawcą rozdawania żonkili w rocznicę powstania w getcie warszawskim było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
- Przede wszystkim ten dzień dla nas, dla uczniów, dla wolontariuszy, jest pełny nadziei, ponieważ możemy się sprawdzić z tą wiedzą z mieszkańcami Tarnowa, gdzie rozdajemy Żonkile i cały czas mówimy, tłumaczymy, że jest to rocznica, że to nie tylko jest Warszawa, ale te przykłady heroicznych postaw powstańczych nie tylko były w Warszawie, ale też przecież w getcie w Białymstoku, a także w obozach zagłady w Sobiborze, choćby nawet głośne wystąpienie więźniów, którzy chcieli się uratować - zaznacza Tomasz Kocur, prezes Fundacji Antyschematy 2.
- Powstanie w getcie warszawskim było ważne. Dawało to przede wszystkim nadzieję, miłość do tego, że przyjdzie czas na lepsze jutro. Chcieli się sprzeciwić wszystkim represjom, które nakładali naziści na Żydów i przede wszystkim zależało im na tym, żeby było lepsze jutro, czyli żyć normalnie, tak jak w okresie międzywojennym, czy przed jakimikolwiek konfliktami na tle narodowościowym i wyznaniowym – zauważa Patryk Ziomek, przewodniczący samorządu uczniowskiego ZSEO w Tarnowie, wolontariusz Fundacji Antyschematy 2.
Warto przypomnieć, że przed II Wojną Światową ludność żydowska stanowiła ponad połowę mieszkańców Tarnowa.