Honorowymi gośćmi uroczystości byli między innymi Kierownik Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie Piotr Łosiński oraz Małopolska Wicekurator Oświaty Katarzyna Mitka. Burmistrz Brzeska swój udział w uroczystościach zaakcentował przekazaniem na potrzeby szkoły dwóch fantomów, które służyć będą do praktycznych zajęć podczas obowiązkowej od tego roku szkolnego nauki udzielania pierwszej pomocy. W krótkim przemówieniu przedstawił historię budowy tego obiektu, wspominając inne inwestycje oświatowo-sportowe, a także kreśląc plany w tej dziedzinie na najbliższą przyszłość.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Piotr Łosiński, wicekurator Katarzyna Mitka, burmistrz Tomasz Latocha, przewodniczący Rady Miejskiej Adrian Zaleśny, dyrektor szkoły Jolanta Ropek, sołtys Poręby Spytkowskiej Justyna Kopacz, przewodnicząca Rady Rodziców Natalia Świerk oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Filip Sosin. Halę poświęcił proboszcz miejscowej parafii, ksiądz Andrzej Papież.
W organizację uroczystości zaangażowane były dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej w Porębie Spytkowskiej. Ci ostatni przygotowali na tę uroczystość atrakcyjny, pełen humoru, występ artystyczny. Rozpoczęli filmem (według własnego scenariusza, w reżyserii Edyty Gądek-Iwulskiej) uwypuklającym różnice pomiędzy nową, pełnowymiarową salę sportową, a starą wąską salką, w której trudno było prowadzić lekcje wuefu z prawdziwego zdarzenia. Druga część artystycznej sekwencji to uwspółcześniona bajka o Kopciuszku. Oczywiście z wyraźnie zarysowanym morałem – sport i ruchowa aktywność, połączone z dążeniem do wiedzy, to jedyny klucz do powodzenia. Nowa sala spełnia wszelkie warunki, aby ten cel osiągały obecne i następne pokolenia uczniów w Porębie Spytkowskiej. Zawarte w przedstawieniu pokazy akrobatyki sportowej i tańca to najlepszy dowód, że miejscowa młodzież w pełni zasłużyła na ten obiekt.
***
Sala sportowa w Porębie Spytkowskiej stwarza możliwość prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w pełnym wymiarze i uprawiania sportu przez cały rok kalendarzowy. Na głównej płycie wytyczone są boiska do najpopularniejszych gier zespołowych – piłki ręcznej, halowej piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i badmintona. W obiekcie znajdują się szatnie z węzłem sanitarnym, pomieszczenia magazynowe do przechowywania sprzętu sportowego (na parterze i antresoli), pokój dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz widownia. Przypomnieć wypada, że zgodnie z wytycznymi dotyczącymi programu Olimpia, sala sportowa w Porębie Spytkowskiej wyposażona jest w system przenośnej strzelnicy laserowej, obsługiwanej przez przeszkolonych w tym zakresie nauczycieli.
Koszt budowy obiektu w Porębie Spytkowskiej wyniósł 3 243 293 zł, dofinansowanie z MSiT to 1 807 080 złotych, a środki własne gminy – 1 436 213 zł.
PROGRAM OLIMPIA
Gmina Brzesko jako jedna z nielicznych w kraju pozyskała dofinansowanie na budowę aż trzech przyszkolnych sal sportowych w ramach Programu Olimpia – w Buczu, Porębie Spytkowskiej i Szczepanowie. Dotacja została przyznana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a program został uruchomiony z okazji 100-lecia pierwszych występów reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich. Łączny koszt budowy wszystkich trzech sal wyniósł około 9 milionów złotych, a łączna kwota dofinansowania to blisko 5 milionów złotych. Sala w Szczepanowie została oficjalnie otwarta 26 lutego 2024 roku, sala w Porębie Spytkowskiej – 17 lutego 2025 roku, natomiast otwarcie sali w Buczu nastąpi 28 lutego 2025 roku.