- To bardzo ważny temat, chcemy tą konferencją poszerzyć krąg osób, które na co dzień pracują z młodzieżą. Mam tutaj na myśli nie tylko pedagogów, psychologów, ale także nauczycieli, opiekunów, wychowawców. 23 lutego będzie Światowy Dzień Walki z Depresją. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że depresją objęte jest 5 do 10% populacji, to są zatrważające statystyki, stąd waga tego dzisiejszego wydarzenia – zaznacza Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
Goście Dąbrowskiego Domu Kultury wysłuchali czterech prelekcji dotyczących depresji u dzieci i młodzieży.
- Na dzisiejszej konferencji poznamy policyjne statystyki dotyczące interwencji wśród dzieci i młodzieży związane z depresją, ale też codzienne ich funkcjonowanie w kontekście nie tylko szkolnych zajęć, ale też codziennego funkcjonowania w domu. Poznamy też sprawy związane z depresją i przyczynami, które powodują, że młodzież jest w złym stanie psychicznym. To bardzo ważne wydarzenie, ważne, żebyśmy poznali tę wiedzę i poszerzali grono osób, które pracują z młodzieżą – podkreśla Lesław Wieczorek, starosta dąbrowski.
- Sprawa jest złożona, ponieważ mówimy tutaj o kilku hipotezach. Jedną z przyczyn jest podłoże genetyczne, a więc to, że dziedziczymy podatność do chorób depresyjnych. Inną przyczynę są związane ze środowiskiem rodzinnym, a więc jest to środowisko, w którym dziecko doświadcza przemocy lub obserwuje tą przemoc między członkami rodziny. Jest to też również środowisko, w którym dziecko może doświadczać molestowania seksualnego ze strony opiekunów, którzy powinni zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Ale również jest to środowisko rodzinne, w którym potrzeby dziecka nie są zaspokajane, ponieważ dziecko spotyka się z chłodem, z odrzuceniem ze strony rodziców – wymienia Mariusz Wielgus, psycholog i psychoterapeuta.
Warto pamiętać, że zmiany zachowania u dziecka mogą być symptomem pogłębiającej się depresji.
- Bardzo ważne, żeby zwrócić uwagę na nastrój. Jest to nastrój, w którym dominuje smutek, chociaż jest to bardziej charakterystyczne u osób dorosłych. Dzieciaki lub młodzież mogą dużo częściej przeżywać uczucie irytacji i złości. Występują również problemy jeśli chodzi o sen. Zazwyczaj osoba ma trudność w zaśnięciu lub wybudza się wcześniej niż powinna. Obserwujemy również zmiany jeśli chodzi o relacje z rówieśnikami. Zazwyczaj osoba wycofuje się z takich typowych aktywności codziennego życia, ze spotkań z rówieśnikami, z hobby, zainteresowań. Skarży się na utratę odczuwania przyjemności wobec aktywności, które dawały jej wcześniej poczucie spełnienia – tłumaczy Mariusz Wielgus, psycholog i psychoterapeuta.
Warto zauważyć, że w minionym roku Policja odnotowała na terenie kraju ponad dwa tysiące prób samobójczych wśród osób poniżej 19. roku życia.