Jak wyjaśnia Maciej Włodek zastępca prezydenta Tarnowa, Centrum Recyklingu ma "zabezpieczyć strumienie dostaw do spalarni", którą wybuduje MPEC.
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych już wybiegająco chcemy, aby poprzez Centrum Recyklingu, które zostało zapisane w tych projektach zabezpieczyć strumienie dostaw do spalarni, jak i również będziemy przeprowadzali rozmowy z okolicznymi samorządami pod kątem współpracy w zakresie gospodarki odpadowej, która de facto pozwoli nam na zarówno optymalizację kosztową po stronie gmin jak i po stronie miasta, jak i na dodatkowe efektywne wykorzystanie źródeł w postaci ciepła, czy też kogeneracji, czyli wytworzeniu energii - wyjaśnia wiceprezydent Maciej Włodek.
Spalarnia odpadów w Tarnowie ma powstać do 2028 roku. Obecnie procedura przetargowa na budowę "instalacji kogeneracji do produkcji energii z przetworzonych odpadów komunalnych z wykorzystaniem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej w Tarnowie" jest w toku i potrwa do końca marca.
Spółka MPEC przeprowadza postępowanie przetargowe, wiemy, ze tych ofert jest dużo, jest też dużo zapytań jak to przy takich inwestycjach na tę skalę. Zakładamy, że finalizacja tego postępowania będzie miała miejsce w bieżącym kwartale i prace ruszą pełną parą - podkreśla Maciej Włodek, zastępca prezydenta Tarnowa.
Na budowę spalarni MPEC ma zabezpieczone 250 milionów złotych. To pieniądze z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i preferencyjnej pożyczki. Inwestycja ma powstać na Piaskówce, w bezpośrednim sąsiedztwie elektrociepłowni przy ul. Spokojnej. - Rocznie wyprodukuje ona aż 30% ciepła potrzebnego w ciągu roku mieszkańcom Tarnowa i energię elektryczną dla kilku tysięcy gospodarstw domowych – informował magistrat w listopadzie ub. roku po wydaniu decyzji środowiskowej dla budowy spalarni odpadów w Tarnowie.