- Po nieco ponad roku prac przez firmę projektową jesteśmy już na etapie finalnym. W związku z tym wykonawca będzie mógł przejść do realizacji zakresu rzeczowego i te prace mają ruszyć jesienią tego roku. To duża inwestycja – zapowiadał w naszym programie "Raport z regionu" Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
- Będzie oficjalne wbicie łopaty? - dopytywał redaktor Zbigniew Filar.
- Z pewnością. Przede wszystkim chcemy pokazać, że się da – odpowiadał Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Łącznik ma mieć ponad 2,5 kilometra długości, w ciągu budowanej drogi powstanie też most na Dunajcu. Nowa trasa ma zostać włączona do istniejącej drogi wojewódzkiej nr 973.
- Początkiem łącznika jest włączenie go do obecnie wylotu skrzyżowania typu rondo ul. Witosa z ul. Chemiczną w Tarnowie. Projekt zakłada rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 973 do skrzyżowania z drogą powiatową 1346K, gdzie powstanie nowe rondo. Następnie planowana jest budowa odcinka drogi wojewódzkiej do węzła autostrady A4 Tarnów Zachód-Wierzchosławice – wyjaśniała Agnieszka Ćwiertniewicz.
Przypomnijmy, że na tę inwestycję długo czekali mieszkańcy Ostrowa i Gosławic oraz wschodniej części gminy Wierzchosławice.
- Prawu i Sprawiedliwości, które przejęło odpowiedzialność za Samorząd Województwa Małopolskiego w 2018 roku, wystarczyło nieco ponad rok czasu, żeby uzyskać wszelkie wymagane prawem pozwolenia na realizację tej inwestycji, co nie udało się przez dwie kadencje poprzednich samorządów, Zarządów Województwa Małopolskiego. Czyli inwestycja skomplikowana, ale przy dużej determinacji możliwa do realizacji szybko, sprawnie i z korzyścią dla regionu – komentował Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Nowa trasa ma być gotowa w połowie 2023 roku.
[AKTUALIZACJA]
W trakcie tworzenia materiału otrzymaliśmy informację, że wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o zezwoleniu na realizację budowy połączenia węzła autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie.
– Inwestycja wpłynie zatem za odciążenie potoku pojazdów w centrum miasta, zapewni właściwą obsługę komunikacyjną Tarnowa, wpływając zarazem na bezpieczeństwo Mieszkańców. Dziękuję wszystkim pracownikom Wydziału Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, którzy pracowali nad szybkim wydaniem tego „zridu” – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Dokładamy wszelkich starań, aby infrastruktura drogowa w Małopolsce była coraz lepsza. Przedsięwzięcie to poprawi bezpieczeństwo kierowców i ułatwi komunikację w tej części Małopolski. Cieszę się, że ta długo wyczekiwana inwestycja już niebawem stanie się rzeczywistością. Budowa łącznika potrwa trzy lata, a jej zakończenie planowane jest w 2023 roku - mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.