- Prowadzimy wywiady, robimy warsztaty, nie tylko dla szkół ponadpodstawowych, robimy też dla klas 7 i 8, oraz zrobiłyśmy warsztaty dla klas 0 do 2, czyli to są małe dzieci i dla nich były to warsztaty plastyczne, gdzie bardziej było w tę stronę, że to dzieci opowiedziały nam, jak one się wyrażają, bo dzieci widzą dużo więcej, niż nam się wydaje i była to naprawdę bardzo cenna lekcja – zauważa Patrycja Zagórska, inicjatorka projektu „Wyraź się!”.
- Na panelu już się skupiłyśmy na tym, aby zaprosić osoby, które w jakiś sposób odpowiedziałyby na problemy naszego projektu, czyli w jaki sposób wyrazić siebie, o autentyczności w budowaniu relacji, o samoakceptacji też i przełamywaniu wszelkich barier związanych np. ze stresem, czy związanych z obawą przed tym, że społeczeństwo nas oceni i nie zaakceptuje – wyjaśnia Oliwia Więcek, współtwórczyni projektu „Wyraź się!”.
- Wystąpiła pani Marta Łazarczyk oraz grupa Szklana Maska. Pani Marta Łazarczyk pracuje w Alegorii, którą wielu tarnowian myślę, że może kojarzyć, organizuje kręgi naprawcze. W przeszłości była nauczycielką, więc troszeczkę wróciła do pracy z młodzieżą tutaj, właśnie rozpoczyna nowe projekty i nowe działania, a Szklana Maska ogłosiła u nas swój nowy projekt i było to pierwsze przedstawienie go, więc to był wielki zaszczyt – przyznaje Patrycja Zagórska.
- Zrobiłyśmy wywód na temat oswajania się ze swoją osobą za pomocą teatru i też opowiedziałyśmy trochę o naszej drodze właśnie i o naszej działalności, w jaki sposób działalność w teatrze pomogła nam tak naprawdę zapoznać się z własnymi emocjami, ciałem i relacjami z innymi ludźmi – opowiada Justyna Kawa, aktorka grupy teatralnej Szklana Maska.
- Poprzez teatr mamy możliwość, żeby dzielić się swoim doświadczeniem. i swoimi emocjami, uczyć też innych, jak wyrażać swoje emocje i siebie w swojej rzeczywistości, w swojej codzienności. Pokazujemy, że dzięki teatrowi można być autentycznym i wyrażać siebie. Na pewno to jest taka przestrzeń, która pomaga w tym, żeby poznawać innych ludzi, żeby sprawdzić, kto na przykład pasuje do ciebie, w sensie w taki sposób, że można sobie pozyskać właśnie przyjaciół nawet na całe życie. bo jest to taka przestrzeń, w której ludzie są do siebie podobni i uznają te same zainteresowania, mają te same zainteresowania – tłumaczy Wiktoria Wojtanowicz, aktorka grupy teatralnej Szklana Maska.
- Przede wszystkim bardzo bazujemy na takim grupowym wsparciu, na tym, żeby rozumieć siebie nawzajem, wspierać siebie, że wszystko jest w porządku, ale też robimy rozgrzewki, robimy różne ćwiczenia, czy to oddechowe, czy to ruchowe, jakieś napinanie, rozluźnianie mięśni. Wszystko, żeby poczuć się jak najbardziej swobodnie – opisuje Emilia Strzok, aktorka grupy teatralnej Szklana Maska.
- Czemu ten projekt jest taki ważny? Bo tutaj mamy o wyrażaniu siebie, o tej otwartej komunikacji i w ogóle o świadomości znaczenia, jakie to tak naprawdę ma na nasze życie, codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza młodych ludzi. Więc podnoszenie tej świadomości naprawdę ma ogromne znaczenie, bo czasami po prostu tego nam brakuje gdzieś tam ostatecznie – zaznacza Katarzyna Ziobroń, psycholog i opiekun projektu.
- Odpowiadamy na te problemy społeczne. Działamy w mediach społecznościowych, tak najszerzej można to powiedzieć, najbardziej na Instagramie. Wrzucamy posty w bardziej takiej merytorycznej kwestii, ale też posty z różnymi cytatami, czy myślami, które w jakiś sposób spełniają właśnie nasz cel. Działamy z różnymi partnerami – dodaje Oliwia Więcek.
W ramach projektu uczennice przeprowadzały również wywiady z inspirującymi młodymi kobietami.
- Jeden był z Mają Sum, genialną influencerką, która pokazuje, żeby pokazywać jednak tego prawdziwego siebie w internecie i nie ukrywać tego, kim jesteśmy. I też z Martyną Łuszczak. Ona jest młodą naukowczynią. W wieku 16 lat wynalazła Aquacollector, który służy do zbierania mikroplastiku z akwenów wodnych. I jeszcze trzeci, z Olą Poskrop. Ona przełamała tę barierę oceny społeczeństwa, przełamała różne przekonania i coś takiego niespotykanego dość, że po maturze pojechała w Alpy, żeby wypasać owce – wspomina Oliwia Więcek.
- Dziewczyny bardzo odważnie tutaj i konkretnie podjęły ten temat. Jako widz odebrałam to jako bardzo taką ich troskę o nas, też jako o ludzi. Bardzo im zależy, żeby społeczeństwo takie było zgrane, wszyscy razem, żeby każdy się tak naprawdę przejmował, co czuje druga osoba. Dziewczyny nam wiele wytłumaczyły na temat wyrażania siebie, żeby nie przejmować się opinią innych. Wiele bardzo cennej wiedzy dla nas – przyznaje Weronika Pomarańska, uczestniczka warsztatów.
W przeprowadzonych w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku warsztatach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i licealnych z terenu Tarnowa, Brzeska i Sterkowca.