W głównym centrum pracy znajduje się dziewczynka w spektrum autyzmu, która spogląda na swoją rękę, która się rusza, obserwuje świat. Ona ma na sobie słuchawki wygłuszające, które pozwalają jej być w swoim świecie, który jest za skrzydłami. Te wszystkie kwadraty, kółka pokazują jej inny specjalny świat, skrzydła chronią ją przed obcym, naszym światem, który może być dla niej traumatyczny. Cała praca jest w tematyce niebieskiej, bo niebieski to kolor spektrum autyzmu – wyjaśnia Rita Kras z Zespołu Szkół w Gromniku, laureatka konkursu plastycznego.
To wydarzenie było jedną z części seminarium zorganizowanego z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
Samo zorganizowanie seminarium, konferencji dotyczącej autystyków pokazuje, że powiat tarnowski bardzo mocno przywiązuje rolę do uświadamiania i przedstawiania tej tematyki, która jest związana z autyzmem. Ogólnie mówiąc z autyzmem. Dzisiaj Światowy Dzień Autyzmu dlatego już kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy przygotowania do tej konferencji ogłaszając konkurs plastyczny, plakatowy na temat autystyków, autyzmu. Zgłosiło się ponad 300 osób, nadesłano tyle prac. Jak widać jest to temat, który jest w przestrzeni publicznej, a my go chcemy jeszcze bardziej pokazać i szukać rozwiązań z korzyścią dla tych osób, które mają spektrum autyzmu – mówi Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
W trakcie seminarium poruszono takie zagadnienia jak: różne oblicza autyzmu, odnaleźć dziecko ukryte za diagnozą, rodzicielstwo z autyzmem w tle, czy budowanie relacji z osobami w spektrum autyzmu. O swoim życiu z autyzmem opowiadał też pracownik Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach.
Jestem pracownikiem Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Wierzchosławicach-Dwudniakach, jestem pralniczym, pracuję w pralni zajmuję się ręcznikami. Bardzo pomaga mi praca, pracuje na pół etatu – zaznacza Michał Misiewicz.
Pani Maria jest mamą już dorosłego dziecka ze spektrum autyzmu. Od lat stara się zainteresować władze lokalne tym zagadnieniem i specyfiką tego zaburzenia. Jej marzeniem jest powstanie miejsca dedykowanego autystykom.
Zebraliśmy od wszystkich wójtów, burmistrzów powiatu tarnowskiego takie zgody, podpisy na to, że trzeba coś zrobić jeśli chodzi o utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy typu D, dziennego, na razie dziennego, a w przyszłości, żeby powstał dom dla nich, w którym gdy my odejdziemy, by oni mogli tam godnie żyć, adekwatnie do ich potrzeb. Te DPS-y, które działają, w których jest po 140 osób, gdy oni tam trafiają to kończy się to przeważnie zakładem psychiatrycznym, jest jedna, druga, trzecia terapia wracają spowrotem, znowu to samo, trzy terapie i krzyżyk na drogę – mówi Maria Skultecka, członek Zarządu Fundacji Azymut Autyzm.
Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm dotyczy obecnie 1 na 100 dzieci. W Polsce dotkniętych spektrum autyzmu może być około 86 tysięcy osób.