Muzeum Dwór w Dołędze, jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, mieści się w drewnianym, pierwotnie modrzewiowym, szlacheckim dworze, wzniesionym w 1848 roku dla jego pierwszych właścicieli: Marii i Aleksandra Gunterów. Ostatnia właścicielka dworu oraz majątku Jadwiga z Wolskich Tumidajska w latach siedemdziesiątych XX wieku rozpoczęła starania o utworzenie ze swojego domu muzeum. Zwiedzającym został on udostępniony w 1981 roku.
Historycznie dwór związany był m.in. z takimi wydarzeniami jak powstanie styczniowe oraz II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku w Dołędze często gościła krakowska elita kultury i nauki polskiej: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, prof. Michał Siedlecki i inni.
W okresie II wojny światowej dwór był miejscem działań ruchu oporu, a jego ostatnia właścicielka była członkiem Armii Krajowej. Kilka kilometrów od Dołęgi znajdowało się lądowisko „Motyl”, gdzie przeprowadzono akcje „Most II” oraz „Most III” mające na celu wywiezienie z Polski fragmentów rakiety V-2 oraz związanej z nią dokumentacji.
13 października 2018 r. nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu po zakończeniu remontu zrealizowanego w ramach projektu „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu” realizowanego w ramach osi VIII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.