EKUZ i ubezpieczenie turystyczne to podstawowe formy ochrony ubezpieczeniowej dla osób podróżujących za granicę. Warto o nie zadbać przede wszystkim z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia w innych krajach. Brak stosownego dokumentu naraża nas na poważne problemy finansowe, albowiem za wszystkie bez wyjątku świadczenia musimy zapłacić z własnej kieszeni i nie mamy możliwości odzyskania tych pieniędzy. Powinniśmy jednak znać różnice pomiędzy polisą a EKUZ – nie należy traktować ich zamiennie, choć w praktyce często to tak wygląda.
Polisa turystyczna – dlaczego jej potrzebujesz?
Komercyjne ubezpieczenie podróży z www.polisaturystyczna.pl jest wciąż postrzegane przez wielu Polaków jako zbędny wydatek. Zupełnie niesłusznie, ponieważ cena polisy jest niewspółmiernie niska do kosztów leczenia za granicą.
Przykładowo, przy ostrym zatruciu pokarmowym w Egipcie za jeden dzień pobytu w szpitalu zapłacimy ponad 1300 EUR. Z tytułu leczenia ambulatoryjnego w Hiszpanii dostaniemy rachunek opiewający na 55-150 EUR, w Turcji – na 70-120 EUR, a w Grecji – na 100-150 EUR. Tymczasem polisę na tygodniowy wyjazd do Egiptu czy Turcji kupimy za 25-141 zł, a do Grecji – za 18-141 zł.
Generalnie za kilkadziesiąt złotych znajdziemy atrakcyjne ubezpieczenie, dzięki któremu unikniemy finansowych konsekwencji przykrych zdarzeń. Powyższe kwoty mówią same za siebie – warto zatem zastanowić się, co bardziej się nam kalkuluje i czy oby na pewno stać nas na niemałe wydatki.
Jedną z największych zalet polis turystycznych jest to, że wynikający z nich zakres ochrony ubezpieczeniowej można dopasować do indywidualnych potrzeb – firmy pozwalają na sporą elastyczność w tym obszarze, oferując mnóstwo przydatnych opcji.
W ramach polisy otrzymamy m.in. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (przyda się, gdy spowodujemy szkody), NNW (świadczenie z tego tytułu to wsparcie podczas rekonwalescencji), pakiet assistance (gwarantujący np. pomoc prawną czy lingwistyczną) oraz dodatkowe ubezpieczenia, np. bagażu, mieszkania na czas wyjazdu, sportów ekstremalnych i wysokiego ryzyka etc. Ponadto polisa:
-
obowiązuje bez względu na miejsce, w którym przebywamy,
-
przysługuje każdemu pełnoletniemu Polakowi,
-
gwarantuje dostęp zarówno opieki w publicznych placówkach zdrowia, jak i prywatnych,
-
obejmuje koszty transportu medycznego oraz ratownictwa i poszukiwania górskiego.
EKUZ – czy warto ją wyrabiać?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), wyrobiona np. w EKUZ Wrocław, jest ważna na terytorium całej Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Wyrobimy ją nieodpłatnie w Wojewódzkim Oddziale NFZ (lub w delegaturze oddziału). Zapewnia nam dostęp do podstawowej opieki medycznej w publicznych placówkach służby zdrowia na zasadach obowiązujących w danym kraju – jeśli zatem jego obywatele ponoszą częściową lub stuprocentową odpłatność za niektóre świadczenia czy leki, to my również.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej w ramach EKUZ jest dla wszystkich jednakowy – nie ma możliwości poszerzenia go i nie obejmuje on wielu świadczeń, np. transportu medycznego czy ratownictwa. Trzeba zatem mieć świadomość, iż:
-
zakres ochrony ubezpieczeniowej wynikający z EKUZ jest ograniczony,
-
nie skorzystamy karty, lecząc się prywatnie,
-
całkowicie darmowe leczenie z EKUZ to mit.
Czy to zatem oznacza, że lepiej zrezygnować z karty? Oczywiście nie, o ile wybieramy się do któregoś z wymienionych wcześniej państw i znane są nam zasady funkcjonowania dokumentu, jego posiadanie jest jak najbardziej wskazane. Niemniej może się okazać niewystarczający – i dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest wykupienie polisy w jednej z firm ubezpieczeniowych.
Zakup polisy turystycznej – co musisz wiedzieć?
Do zakupu polisy turystycznej trzeba podejść w indywidualny sposób. Każdy potrzebuje innej ochrony, w związku z czym jej zakres musi być adekwatny do konkretnych potrzeb i oczekiwań. Wskazane jest przy tym uwzględnienie również takich aspektów jak suma ubezpieczenia oraz wykluczenia z ochrony ubezpieczeniowej. Fakt posiadania polisy wcale nie jest jednoznaczny z tym, że wszystko nam wolno – towarzystwa ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jasno określają sytuacje, kiedy nie ponoszą odpowiedzialności i nie wypłacają odszkodowań.
Jeżeli np. spowodujemy wypadek, będąc pod wpływem alkoholu, znakomita większość firm nie wypłaci nam pieniędzy (w niektórych firmach można zabezpieczyć się od tego typu zdarzeń za dodatkową opłatą).
W celu znalezienia najlepszej dla nas oferty powinniśmy porównać minimum kilka ofert. Służą do tego wyszukiwarki internetowe, które w oparciu o podane przez nas informacje wyświetlają najlepiej dopasowane propozycje. Wystarczy wybrać jedną z nich, przejść na stronę ubezpieczyciela i sfinalizować transakcję. Zajmie nam to niewiele czasu – formalności załatwimy online.