– Obawialiśmy się zupełnej pustki a tymczasem wybory ludzkie skierowały się do lasów, parków, przestrzeni, gdzie mogli w miarę swobodnie się poruszać. Ta nasza infrastruktura przyrodnicza - przepraszam za słowo infrastrukrura - ale ta przyroda i to, co wtedy i teraz oferuje ziemia ciężkowicka i Pogórze sprawia, że jest to taki wypoczynek dla każdego.
W Ciężkowicach pojawiają się turyści z całego świata, ale także mieszkańcy regionu tarnowskiego i okolicznych miejscowości. Zarówno rodziny, jak i wycieczki szkolne. Długość spacerów zależy od indywidualnych możliwości.
– Jest to taka specyfika terenu, która pozwala na jednodniowy wypoczynek, dwudniowy wypoczynek, czy też kilkugodzinny. Nie wszystko jest jeszcze dostosowane, bo infrastruktura okołoprzyrodnicza cały czas wymaga doskonalenia.
To, co oprócz spacerów po Skamieniałym Mieście, przyciąga turystów to np. Muzeum Przyrodnicze.
– Jesteśmy i byliśmy otwarci jako Muzeum, oczywiście z przerwą na "twardy lockdown", ale jako Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, w którego strukturach działa Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach i Muzeum Regionalne w Jastrzębi oraz opiekujemy się rezerwatem Skamieniało Miasto, to chciałbym powiedzieć, że jest to otwarte. Czekamy, zapraszamy i dołożymy wszelkich starań, by ci, którzy tu przybędą nie byli rozczarowani.
Dla zainteresowanych turystów Muzeum Przyrodnicze jest otwarte w trybie indywidualnym oraz dla grup zorganizowanych, które mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanych lekcjach przyrody. Chętni proszeni są o bezpośredni kontakt z Muzeum Przyrodniczym, by mieć pewność, że przewodnicy będą dostępni.