- Każdy, kto wejdzie w ten budynek, mam nadzieję, że nie wyjdzie już wewnętrznie taki sam. Chodzi o nastawienie do przyrody, ekologii, ochrony środowiska i tego, co nas otacza - mówił Bogdan Krok - Dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice.
Naszpikowane przydatną elektroniką i nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi nowe przestrzenie muzeum przyrodniczego będą pełniły rolę obiektu edukacyjnego.
Będzie też fragment terenów przy rzece, który w przejrzysty sposób wyjaśni odwiedzającym skąd biorą się fale uderzeniowe i jaki wpływ na ukształtowanie terenu ma otaczająca roślinność. Ale to nie wszystko.
W jaskini będzie można m.in. usłyszeć bicie serca nietoperza. Do tej pory taką okazję mieli tylko naukowcy.
Ważnym narzędziem będzie także Małopolska Chmura Edukacyjna, dzięki której w muzeum przyrodniczym będzie można wziąć udział w wykładach sław naukowych związanych z przyrodą i ochroną środowiska z kilkunastu uniwersytetów.
Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Pomysł na powstanie takiego miejsca pojawił się wiele lat temu.
Dodajmy, że termin realizacji projektu to koniec września 2022 roku, ale już teraz warto zwrócić uwagę, że takie miejsce znajdzie się na mapie Małopolski.