- Po ukończeniu szkoły, jeżeli już ktoś podejmuje decyzję o wstąpieniu do seminarium, to jest rekrutacja, wszystkie informacje są na naszej stronie Seminarium Duchownego w Tarnowie, tam wypełnia się odpowiedni formularz, to jest też od razu związane z umówieniem się na wstępną rozmowę do seminarium. Przywozi się też odpowiednie dokumenty - mówi Tomasz Rąpała, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
Coraz częściej decyzje o przystąpieniu do seminarium są przesuwane w czasie przez kandydatów. Alumnowie mogą też w każdym momencie zrezygnować.
- W trakcie seminarium podejmuje się kolejne decyzję. Na przykład każdy powrót z domu alumnów powiedzmy po wakacjach, po feriach, po świętach to jest ich też jakaś konkretna decyzja. Chociaż może dla niektórych bardzo poważna, dla innych w ogóle niezauważalna, ale jest to decyzja i to się tam zmierza do tej jednej konkretnej decyzji o przyjęciu święceń kapłańskich - dodaje ks. Tomasz Rąpała.
Nauka w seminarium trwa 6 lat, przez ten okres klerycy nie tylko pogłębiają wiarę, ale także zdobywają wykształcenie.
- Seminarium przygotowuje do pracy duszpasterskiej w parafiach, dlatego ci, którzy otrzymują święcenia prezbiteriatu, otrzymują dekret od księdza biskupa ordynariusza, to jest dekret posyłający ich do posługi w konkretnej parafii naszej diecezji - dodaje ojciec duchowny.
Tarnowskie seminarium z myślą o maturzystach i studentach przygotowało projekt online. Jego celem jest pomoc w odkryciu swojego powołania.
- Projekt Melchizedek polega na tym, że młodzież w czasie kwarantanny otrzymuje 9 maili. W tych mailach są dwa filmiki - jeden dotyczący świadectwa życia kapłańskiego, natomiast w drugim filmiku jest nauczanie. Chłopcy biorą udział w takim, trzeba powiedzieć, rozeznaniu sensu życia, drogi swojego życia. Tam są też propozycje prowadzenia życia duchownego - wyjaśnia ks. Tomasz Rąpała.
Dodajmy, Aby kandydat został przyjęty do seminarium, musi zdać egzamin wstępny. Pierwszy termin odbędzie się 5 lipca 2021 roku w gmachu seminarium, natomiast dwa miesiące później odbyć mają się egzaminy uzupełniające. Oprócz tego osoby, chcące studiować w Wyższym Seminarium Duchownym muszą dostarczyć własne świadectwo chrztu i bierzmowania oraz świadectwo ślubu kościelnego swoich rodziców.