Dbaj o ciśnienie
Koniecznie sprawdź ciśnienie opon w swoim samochodzie. Jeśli od dawna nie korzystasz z kompresora, teraz jest na to doskonały moment. W większości aut na klapce od wlewu paliwa producent zamieścił informację, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w kołach dla danego modelu. Nieprzestrzeganie tej normy powoduje m.in. wyższe spalanie. Nie bez znaczenia dla portfela jest również dopasowanie rozmiaru opon.
Rozsądnie pakuj bagaże
Każde dodatkowe obciążenie wymaga od samochodu większych poborów paliwa. Zastanów się, czy na pewno będziesz potrzebował roweru, grilla i… przysłowiowej teściowej. Im bardziej przemyślisz zawartość walizek, tym rzadziej będziesz odwiedzać stację benzynową. Pamiętaj również, że bagażnik montowany na dachu obniża opływowe właściwości auta, a to generuje większe nawet o kilkanaście procent spalanie.
Wymieniaj olej
Podobnie jak smażysz kotlety na świeżym tłuszczu, musisz też zadbać o silnik. Najprostsza zasada mówi, że przynajmniej raz w roku trzeba wymienić wyeksploatowany olej na nowy. Jeśli nie umiesz zrobić tego samodzielnie, każdy warsztat samochodowy chętnie pomoże za opłatą. Wartość takiej usługi to zwykle 100 – 200 złotych dla aut osobowych. Ten wydatek może szybko się zwrócić, bo zaniedbanie tej kwestii również skutkuje nadmiernym zużyciem paliwa.
Uff, jak gorąco
Tegoroczna majówka raczej nie zaskoczy nas upałami. Dlatego warto rozważyć rezygnację z używania w drodze klimatyzacji, która podnosi spalanie nawet o 5 proc. Jeśli jednak zdecydujesz się na to udogodnienie, pamiętaj o regularnym odgrzybianiu układu chłodzenia. Wilgotne środowisko to siedlisko chorobotwórczych bakterii, na których wdychanie narażeni są pasażerowie i ty sam.
Bądź czujny
Poruszający się samochód ma siłę bezwładności, która rozsądnie wykorzystana, odwdzięczy się mniejszym zużyciem paliwa. Przewiduj sytuacje takie jak zmiana świateł, zakręty oraz wzniesienia i dostosowuj do nich prędkość. Możesz w ten sposób ograniczyć użycie hamulca, które za każdym razem marnuje energię wykorzystaną na rozpędzenie pojazdu. Jeśli wiesz, że postój będzie dłuższy, np. przed szlabanem kolejowym, wyłączaj silnik. Nie tylko zaoszczędzisz, ale zrobisz też krok w stronę ochrony środowiska, emitując do atmosfery mniej zanieczyszczeń.