- Wniosek jest, wniosek trafił. Ta inicjatywa może być wspólna, a właściwie musi być wspólna zarówno prezydenta jak i przewodniczącego rady. Takie sytuacje miały już miejsce w przypadku abp. Sławoja Leszka Głódzia w innych miastach. Będziemy z prezydentem o tym rozmawiać - mówi Jakub Kwaśny.
Jak mówi przewodniczący rady miejskiej sytuacja jest skomplikowana.
- Z jednej strony Watykan się jeszcze w tej kwestii nie wypowiedział tak jak w przypadku biskupów Gulbinowicza czy Głódzia, ale z drugiej strony sam biskup Wiktor Skworc i oświadczenie Arcybiskupstwa Katowickiego było jednoznacznym przyznaniem się do winy i przeproszeniem za niedopełnienie obowiązku de facto - dodaje przewodniczący rady.
Przewodniczący Rady Miejskiej czeka na decyzję prezydenta Tarnowa, jeśli Roman Ciepiela uzna, że wniosek może trafić pod uchwałę radnych - tak się stanie, jeśli prezydent będzie chciał czekać na reakcję Watykanu - wtedy czas oczekiwania na pewno się wydłuży.
Radni Białegostoku odebrali abp. Głódziowi tytuł honorowego obywatela miasta
Białystok. Rada miasta przy braku głosów sprzeciwu przyjęła uchwałę o odebraniu honorowego obywatelstwa abp. Sławojowi Leszkowi Głódziowi. W ten sposób radni zareagowali na niedawny komunikat z Watykanu o nałożeniu na Głódzia, dziś emerytowanego ordynariusza archidiecezji gdańskiej, kary za bliżej nieokreślone przewinienia. Wiadomo jedynie, że chodziło między innymi o tuszowanie przypadków czynów pedofilskich popełnianych przez księży z jego diecezji.
We wtorkowym głosowaniu za odebraniem Głódziowi honorowego obywatelstwa Białegostoku opowiedziało się 21 radnych. Siedmiu wstrzymało się od głosu. Abp Głódz był honorowym obywatelem Białegostoku od 1995 r