Tradycyjny, na węgiel drzewny
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów grilla. Między innymi ten tradycyjny - węglowy. Sprawdzi się idealnie podczas biesiady w ogródku lub na działce. Jego główną zaletą jest smak przyrządzanych na nim potraw, który przypomina dania serwowane prosto z ogniska. Kolejnym istotnym plusem jest cena. Należy bowiem do jednych z najtańszych. Dodatkowo wiele modeli na rynku posiada kółka, co sprawia, że staje się bardziej mobilny. Dzięki temu możemy przenosić go w dowolne miejsce w bardzo łatwy sposób. Niestety, ta opcja nie jest dla wszystkich. Należy pamiętać, że grilla węglowego nie można rozpalać na balkonach i tarasach w większości miast. A to przez duże zadymienie, które - ze względu na ograniczenia prawne związane z ochroną środowiska oraz z zakłócaniem spokoju sąsiadów - jest niedozwolone. Przygotowując się do takiego grillowania trzeba także każdorazowo uwzględnić zakup węgla drzewnego - co dla zapominalskich może okazać się dużą wadą.
Zasilany prądem
Grill elektryczny to sprzęt niemal dla każdego. Można postawić go na tarasie, balkonie, a nawet w kuchni. W sklepach znajdziemy szeroką gamę modeli tego typu. Zarówno duże ogrodowe, jak i te kompaktowe, idealne do małego mieszkania. Największą zaletą grilla zasilanego prądem jest fakt, że nie towarzyszy mu ani dym, ani ogień. Dodatkowo proces odbywa się beztłuszczowo (kapiący do pojemnika tłuszcz nie wypala się, zadymiając potrawy, lecz gromadzi w tacce z wodą), co jest z pewnością zdrowsze dla naszego organizmu. Minusem mogą okazać się za to wyższe rachunki za prąd, a także ograniczenie związane z długością kabla i koniecznością podłączenia sprzętu do gniazdka. Wadą takich urządzeń jest także brak charakterystycznego dymnego smaku i aromatu przyrządzanych na nich potraw.
Grill gazowy
W tym grillu źródłem ognia są palniki zasilane gazem. Im więcej ich jest, tym szybciej nagrzewa się ruszt. Temperaturę możemy regulować, podobnie jak w kuchence gazowej. Jedzenie przygotowane w ten sposób smakuje podobnie, jak z grilla węglowego. A to dzięki aromatyzerowi – pofałdowanej blasze, na którą spływa tłuszcz i soki z przygotowywanych potraw, które następnie parują przenosząc cały aromat na żywność. Grill gazowy może być na stałe podłączony do sieci gazowej np. na tarasie, ale istnieją także takie zasilane butlą. Minusem z pewnością jest jego cena. Najtańsze kosztują ok. 400 złotych. Mniejsze są jednak koszty eksploatacji. Za butlę gazową (11 kg) zapłacimy w markecie budowlanym mniej więcej 50 złotych. Taka wystarczy nam z pewnością na cały sezon. Dla porównania koszt jednorazowego rozpalenia grilla węglowego to ok. 10 złotych (7 złotych za opakowanie węgla + 3 złote za podpałkę). Zakładając, że będziemy biesiadować przy grillu co drugą sobotę od maja do końca września - daje nam to 100 złotych za taki okres.