- Celem tego projektu jest wyrównywanie szans młodych ludzi z terenu naszej gminy do młodzieży z dużych aglomeracji. Wiadomo, że z mniejszych miejscowości trudniej jest wystartować później w dorosłe życie niż młodzieży z dużych miast – wyjaśniał Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.
- Przeprowadziliśmy diagnozę środowiska, przeróżne wywiady, spacery z aparatem w miejsca, w których młodzież się spotyka. Zbadaliśmy ich potrzeby – mówił Piotr Mikuś z Ochotniczej Straży Pożarnej w Górce.
W ramach projektu badano potrzeby młodzieży w przedziale od 13 do 19 lat. Takich osób na terenie gminy jest prawie 600, w ramach projektu rozmawiano z ponad setką z nich.
- Pytaliśmy młodzież o różne sprawy, które ich dotyczą, co ich interesuje, jakie mają problemy i na podstawie tej diagnozy będziemy opracowywać działania na przyszłość – wyjaśniał Szymon Witek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.
- Młodzież bardzo potrzebuje spotkania, omówienia swoich problemów, wsparcia, pośmiania się, powygłupiania się. Mają bardzo fajne podejście do życia - takie inne. Nie przejmują się, idą i działają. Nie przemyślają na tysiąc różnych sposobów czy to jest dobrze, czy to jest źle, tylko to robią – dodawała Bogusława Daniel-Zieja z Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.
Gmina Szczurowa realizuje ten projekt w ramach programu Równać Szansę.
- Już w 2019 roku była pierwsza edycja tego projektu. Do drugiego etapu zakwalifikowały się tylko wybrane podmioty, które zostały ocenione bardzo wysoko przez polsko-amerykańską Fundację Wolności i dzięki temu mamy zaszczyt właśnie prowadzić ten projekt – wyjaśniał Zbigniew Moskal, wójt gminy Szczurowa.
- Oprócz tego, że dajemy pieniądze na działania z młodzieżą, chcemy też inicjować dyskusję w lokalnych środowiskach na temat młodzieży i tego, co młodzież w danej gminie ma, czego potrzebuje i jak to wygląda. Z naszych rozmów, które odbyliśmy setki w różnych małych ośrodkach na terenie całej Polski, zawsze z tych rozmów bił jeden wniosek, że tak naprawdę żyjemy w swojej bańce informacyjnej i znamy swoich młodych, z którymi pracujemy – wyjaśniał Paweł Walecki z programu Równać Szansę.
Pomysł wzięcia udziału w projekcie, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na młodzież chwali lokalny przedsiębiorca z terenu gminy.
- Wspaniała inicjatywa, która została stworzona specjalnie dla młodzieży, aby poprawiać ich szanse. Tutaj dyskutujemy, myślimy nad tym, żeby polepszyć ich przyszłość, przede wszystkim teraz w sytuacji pandemicznej. Staramy się jeszcze bardziej ich zmotywować do tego, aby się nie zamykali w domach – dodawał Mateusz Nosek.
W ramach projektu podejmowano inicjatywy mające na celu aktywizować lokalną młodzież. Wśród nich był m.in. udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, akcji #uszyjmaseczkę, projekcie Mały Strażak, rajdzie rowerowym, nauce pływania i jazdy na nartach, czy akcjach charytatywnych. Na rzecz młodzieży w gminie działają m.in. placówki oświatowe, instytucje kultury, urząd gminy, lokalne osp, stowarzyszenia itp.