- W dzisiejszych czasach dlatego jest to ważne, że to jest okres pandemii, tym bardziej coraz więcej ludzi choruje. Krew jest niesamowicie potrzebna, bo zresztą, kto leżał w szpitalu, to wie, ile codziennie oddawane jest krwi każdemu człowiekowi. Bez krwi nie ma życia ludzkiego. Różne składniki już można produkować, natomiast krwi do dnia dzisiejszego nie udało się wyprodukować – mówi Stefan Styczeń.
Cały proces odbywa się w komfortowych warunkach, spełniających ścisłe normy sanitarne i przebiega pod nadzorem fachowego personelu. Od rana chętni ustawiali się w kolejce. Zapytaliśmy, dlaczego zdecydowali się przystąpić do tej akcji.
- Kiedyś ja też mogę być w potrzebie. Moi bliscy mogą być w potrzebie, wiadomo, że krwi nie wyczarujemy, nie stworzymy jej. Trzeba się dzielić – mówi Beata Pawlik.
- Po prostu, jak przystąpiłem do kursu KPP, który organizował komendant, dowiedziałem się, że założył klub i od tej pory oddajemy krew – mówi Józef Pustelnik.
- pomoc drugiej osobie jest bardzo ważna w obecnych czasach. Myślę, że trzeba po prostu pomóc w ten sposób. Ja oddaje krew od około dziesięciu lat, dziewczyna, którą namówiłem już trzeci raz – mówi Daniel Salamon.
Każdy kandydat na honorowego dawcę krwi musi wypełnić ankietę dotyczącą m.in. jego stylu życia i stanu zdrowia. Następnym krokiem jest wywiad lekarski, wykonanie podstawowych badań i oddanie próbki krwi do badań. Jeśli wyniki będą w porządku, a we krwi nie zostaną wykryte żadne nieprawidłowości, można przystąpić do oddawania krwi.