Czas na wiosenne zmiany
Zimowe mrozy odpuściły. Śnieg także zniknął z krajobrazu. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Za prawie dwa tygodnie oficjalnie przywitamy wiosnę. Marzec dla wielu z nas oznacza wielkie porządki: przegląd szafy, mycie okien, czy sprzątanie strychu. To także szczególny czas, kiedy jesteśmy pełni optymizmu i energii do działania. Warto wykorzystać je także do wprowadzenia drobnych zmian w naszej codzienności.
Początek wiosny i związany z nim Dzień Kobiet szczególnie motywują do zastanowienia się, czy nie chcielibyśmy zrobić kroku w kierunku zdrowego stylu życia. Wyższe temperatury skłaniają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, spacerów i wycieczek rowerowych. Pamiętajmy także, że część obiektów sportowych została już udostępniona po kilkumiesięcznym zamknięciu. Jeżeli nie jesteśmy wielkimi miłośnikami sportu, możemy obniżyć sobie poprzeczkę i po prostu ćwiczyć w domu.
Nasze ciało, by było zdrowe, potrzebuje także witamin, makro i mikroelementów. Nie oznacza to, że naszą kuchnię czeka rewolucja. Zamiast z dnia na dzień przerzucać się na przykład na menu wegańskie, można stopniowo wprowadzać do diety coraz więcej warzyw, owoców i pełnowartościowych produktów. Zrezygnować trzeba natomiast ze zbyt dużej ilości słodyczy, kawy, energetyków oraz dań o sporej ilości tłuszczów nasyconych.
Dzień Kobiet bez papierosa
Kolejny krok w stronę zdrowego stylu życia to pożegnanie się z różnego typu nałogami. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można uzależnienie od nikotyny. Dotyczy ono dziewięciu milionów Polaków, z czego jedna trzecia z nich to kobiety. Co piąta pani przyznaje się do palenia. Statystyki nie pozostawiają złudzeń – problem jest bardzo poważny.
Użytkownicy sięgają po papierosy dla nikotyny, jednak razem z nią do ich płuc dostają się liczne szkodliwe związki chemiczne. Palenie ma zły wpływ na zdrowie i odporność palacza, ale także osób z jego najbliższego otoczenia. Ekspozycja na dym papierosowy staje się niejednokrotnie przyczyną poważnych chorób.
W związku z tym część palaczy decyduje się na wypróbowanie alternatywnych, bezdymnych wyrobów nikotynowych. Należą do nich między innymi urządzenia IQOS. Są to podgrzewacze, które – jak sama nazwa wskazuje – nie spalają tytoniu, ale podgrzewają go w niższej temperaturze. Użytkownik inhaluje się aerozolem, a nie dymem o nieciekawym zapachy i jeszcze gorszym składzie chemicznym. Amerykańska Agencja FDA potwierdza, że całkowite odstawienie klasycznych papierosów na rzecz systemu IQOS, może znacząco obniżyć narażenie organizmu na substancje szkodliwe. Oczywiście wciąż najlepszą opcją pozostaje zerwanie z nikotynowym nałogiem.
Wprowadzając mniejsze lub większe zmiany w naszych codziennych nawykach, na kwestie zdrowia warto spojrzeć kompleksowo. Każde posunięcie w kierunku życia bez dymu papierosowego to inwestycja w silny i odporny na choroby organizm.