- Pierwsze, co zrobiliśmy w ramach tej inwestycji to uzbrojenie terenu. Budowaliśmy drogi, dojścia, parkingi, niezbędne sieci wodociągowo-kanalizacyjne. Na tej bazie powstał obiekt Parku Zdrojowego. Cały teren podzielony jest na trzy strefy: strefa hydroterapii, relaksu i ogrodów - mówi Dariusz Zięcina - Kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji w Urzędzie Gminy Ciężkowice.
Pierwsza, wymieniona strefa to hydroterapia, w której wybudowano niecki z różnymi głębokościami.
- Szczegółowo wypisaliśmy tutaj - na tabliczkach, które będą państwo mieli okazję zobaczyć - są wypisane zabiegi związane z hydroterapią. Oprócz tego - powstały dwa budynki. Jeden - będzie obsługowym: czyli będzie pełnił rolę informacji turystycznej a drugi to budynek hydroterapii w którym znajdują się dwie niecki - do górnych i dolnych polewań - dodaje Dariusz Zięcina.
Urządzenia służą do krótkich, udokumentowanych leczniczo działań - zanurzeń w zimnej i ciepłej wodzie. Ci, którym bliższe jest poznawanie walorów estetycznych - będą mieli do dyspozycji przestrzeń ogrodów
- Jest ogród sensoryczny. a w jego centralnej części znajduje się kaskada, są rzeźby ogrodowe i szereg roślinności poprzecinany alejkami tworzącymi miejsce idealne do spacerów - mówi kierownik infrastruktury Ciężkowic.
Poniżej przygotowano alpinarium, czyli namiastkę krajobrazu górskiego. Dla turystów dodatkową atrakcją będzie także arboretum. Kolekcję drzew przecinają alejki. W części leśnej wytyczono ścieżki o różnych stopniach trudności - będą one uzupełnieniem spacerów po Skamieniałym Mieście. Ostatnia, trzecia strefa - nastawiona jest na ćwiczenia na świeżym powietrzu.
- Miejsce dla seniorów, ćwiczeń na siłowni terenowej, zamontowane urządzenia sprawnościowe, które pozwalają ludziom po udarach, lub z innymi schorzeniami, naprawiać niepełnosprawności - dodaje Dariusz Zięcina.
Wykonawcy projektu oraz jego inwestorzy - z niecierpliwością czekają, aż obiekt będzie mógł być oddany do dyspozycji mieszkańców i turystów. Zanim jednak to nastąpi - muszą zostać zakończone czynności odbiorowe. Trwają także działania organizacyjne, by określić zasady funkcjonowania i przyjmowania gości. Wszystko to zostanie skończone późną wiosną a otwarcie bram nastąpi na przełomie maja i czerwca. Dodajmy, że inwestycja pochłonęła kwotę 23 milionów złotych z czego Dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosło ponad 15,5 mln zł. Wstęp do Parku Zdrojowego będzie bezpłatny.