Dyktafon to niezbędne urządzenie w pracy reportera, czy dziennikarza. Używają go także pisarze do szybkiego zapisu swoich myśli, czy policjanci podczas przesłuchań. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś użył go do własnych zgoła innych celów. Jeśli aktualnie szukasz urządzenia tego typu sprawdź, jak wybrać odpowiedni dyktafon!
1. Przede wszystkim mikrofon
2. Zwróć uwagę na nośnik zapisu
3. Pamiętaj o pamięci urządzenia
4. Format zapisu - źle wybrany przysporzy problemów
5. Akumulator - pojemność baterii to podstawa
6. Dodatkowe funkcje - sprawdź, na co możesz postawić!
Na rynku możesz znaleźć sporo ofert dyktafonów od różnych producentów. Ich budowa jest dość podobna, niewielkie urządzenie z małym wyświetlaczem, kilkoma przyciskami i oczywiście mikrofonem. Różnice pojawiają się jednak wewnątrz! Jak wybrać odpowiedni dyktafon? Dowiesz się za chwile, a jeśli szukasz konkretnego urządzenia sprawdź stronę: https://www.euro.com.pl/dyktafony-cyfrowe.bhtml.
Przede wszystkim mikrofon
Najważniejszy element każdego dyktafonu, czyli mikrofon. Tak naprawdę do wyboru masz dwie opcje. Pierwsza z nich to mikrofon monofoniczny. Zapis odbywa się tutaj na jednej ścieżce, jakość dźwięku jest w porządku jednak pozostawia wiele do życzenia. Profesjonaliści i osoby, które używają dyktafonu, jako urządzenia do pracy z pewnością powinni wybrać mikrofon stereofoniczny. Tutaj dźwięk zapisywany jest na dwóch ścieżkach, dzięki temu jego jakość stoi na dużo wyższym poziomie. Bez względu na to, do jakiej grupy użytkowników się zaliczasz, dyktafon z odpowiednim mikrofonem na przykład marki Phillips znajdziesz tutaj: https://www.euro.com.pl/dyktafony-cyfrowe,_Philips.bhtml.
Zwróć uwagę na nośnik zapisu
Nośnikiem zapisu w dyktafonach może być pamięć wewnętrzna lub karta pamięci (microSD lub SD). To, na co się zdecydujesz wiąże się z samym wyborem mikrofonu. Wyższa jakość dźwięku to bowiem więcej potrzebnej pamięci do zapisu. Jeśli wybierasz dyktafon monofoniczny postaw na produkt z pamięcią wewnętrzną w okolicach 4 GB. W przypadku dźwięku stereo lepiej postawić na większą pamięć wewnętrzną przykładowo 8 GB, a dodatkowo możliwość jej rozszerzenia za sprawą wspominanej już karty pamięci.
Pamiętaj o pamięci urządzenia
Wyżej wspominaliśmy już troszkę o pamięci w kontekście nośnika zapisu. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, abyś wybrał urządzenie, które umożliwia zapis wielu godzin rozmów, przesłuchań, czy wywiadów. Dzięki temu nie musisz przenosić nagrań na laptopa czy komputer każdego dni! Jak już mówiliśmy, jeśli nagrywasz praktycznie codziennie postaw na rozwiązanie z pamięcią 8 GB lub większą, którą można rozszerzyć kartą pamięci. To naprawdę może ułatwić pracę!
Format zapisu - źle wybrany przysporzy problemów
W tym przypadku najlepiej postawić na urządzenie, które nagrywa w kilku formatach. Nie musisz wtedy martwić się problemami podczas odtwarzania pliku z nagraniem na komputerze. Niestety urządzenia, które oferują nagrywanie w formacie MP3, PCM (WAV), FLAC i WMA są stosunkowo drogimi. Najlepiej więc zdecydować się na dyktafon, który nagrywa w popularnym formacie MP3. Oczywiście, jeśli możesz sobie pozwolić na droższe urządzenie, zawsze lepiej postawić na takie. Na przykład marka Olympus ma w swojej ofercie urządzenia nagrywające w różnych formatach, sprawdź je tutaj: https://www.euro.com.pl/dyktafony-cyfrowe,_Olympus.bhtml.
Akumulator - pojemność baterii to podstawa
Format zapisu, jakość dźwięku, możliwości mikrofonu - wszystko to walnie przyczynia się do zużywania się baterii, w tym przypadku akumulatora. Logiczne jest, że wysoka jakość dźwięku będzie oznaczać mniejszą ilość godzin nagrań, natomiast nagrywanie dźwięku w formacie mono sprawi, że ten czas sporo się wydłuży. Jeżeli decydujesz się na zakup dyktafonu, który nagrywa w jakości mono, postaw na taki, który oferuje kilkadziesiąt godzin nagrań w najwyższej jakości. W przypadku dyktafonów nagrywających w stereo także powinno to być kilkadziesiąt godzin, a przynajmniej kilka w najwyższej jakości. Wtedy masz pewność, że przeprowadzenie wywiadu, czy reportażu nie będzie wymagało podłączania urządzenia do ładowania.
Dodatkowe funkcje - sprawdź, na co możesz postawić!
Tutaj pole do popisu mają oczywiście producenci, którzy każdego roku wprowadzają nowinki do swoich urządzeń. Przykładem jest podświetlany wyświetlacz LCD, redukcja szumów otoczenia, możliwość regulacji czułości mikrofonu, czy nawet aktywacja urządzenia głosem. Zastanawiasz się, co jeszcze proponują urządzenia z najwyższej półki? Na przykład balansowanie głosem, filtr górnoprzepustowy, manualne poziomy nagrywania, a także połączenie z komputerem bez użycia przewodów. To nie wszystko bowiem na przykład marka Olympus w swoich flagowych urządzeniach stosuje także funkcję zoom w mikrofonach, która uniemożliwia rejestrowanie dźwięku z pobliskich źródeł, co mogłoby zakłócić jakość nagrań.
Chyba już wiesz, jak wybrać odpowiedni dyktafon! Pamiętaj o parametrach jak format zapisu, możliwości akumulatora, czy pamięć. Nie zapominaj także o dodatkowych funkcjach. Użytkowanie dyktafonu będzie wtedy skuteczne i przyjemne!
undefined