Przy aranżacji pokoju dziennego z sypialnianym, najważniejsza jest kwestia łączenia funkcjonalności z praktycznością umeblowania. Tylko jak połączyć intymną sypialnie z salonem, gdzie nie raz przyjdzie przyjmować gości? Sofy rozkładane często okazują się dużo lepszym wyborem niż wydzielona przestrzeń sypialniana z klasycznym łóżkiem. Należy pamiętać, że salon to miejsce w którym spędzamy większość dnia, przyjmujemy rodzinę i znajomych czy wyprawiamy różnego rodzaju przyjęcia. W takim wypadku kącik sypialniany może okazać się problematyczny i wprowadzać osoby znajdujące się w pomieszczeniu w zakłopotanie.
Wybierając sofę rozkładaną bądź narożnik, należy skupić się na kilku ważnych aspektach. Konstrukcja wykonania mebla, powinna być solidna i wytworzona z materiałów bardzo dobrej jakości. Warto zwrócić uwagę na jakość stelażu czy okuć kanapy. Bardzo ważnym czynnikiem jest również rodzaj tkaniny użytej przy obróbce tapicerskiej sofy. Materiał powinien być wysoko odporny na uszkodzenia mechaniczne jak i na wszelkiego rodzaju plamy i zabrudzenia. Warto byłoby sprawdzić czy kanapa nie pilinguje się, czyli czy w miejscu potarć nie pojawiają się uszkodzenia tkanin w postaci skulkowanego materiału.
Bardzo ważną kwestią są wariację rozkładania sofy i miejsca na pościel. Należy zwrócić uwagę czy rozkładając mebel, nie będziemy zmuszeniu do reorganizacji całej powierzchni użytkowej. Stosunkowo mało miejsca pochłania system rozkładania DL bądź Delfin. W przypadku wąskich powierzchni, sprawdzić się może typ wózek lub automat belgijski. Wybór uzależniony jest indywidualnym podejściem użytkowników jak i wymiarem samego pomieszczenia.
A co z dodatkami?
Wszystko zależy od posiadanego do dyspozycji metrażu. W przypadku małych pomieszczeń dobre zagospodarowanie przestrzenią jest kluczowe. Niektóre rozwiązania, które sprawdzają się w klasycznym salonie lub sypialni, w tym wypadku mogą nie mieć racji bytu. Trzeba mocno się zastanowić nad wyborem dodatków, takich jak:
• • stolik nocny
• • biurko
• • szafa
• • stolik kawowy
• • regał na książki
W wypadku wyboru rozkładanej sofy lub narożnika, można zrezygnować z niepraktycznego stolika nocnego na rzecz kawowego. Zazwyczaj stoliczki tego typu, posiadają dolny schowek, który może zastąpić funkcję szuflady. W przypadku biurka, można zastanowić się nad poręcznym stołem jadalnym, na którym w akompaniamencie porannej kawy, będzie można rozpocząć dzień, sprawdzając maile służbowe.
Kwestia różnego rodzaju szaf i regałów książkowych jest zależna od aranżacji reszty pomieszczeń w domu. W przypadku posiadania dużej, oddzielnej garderoby szafa może okazać się zbędna. Jednakże istnieją również szafy przesuwne, które pomimo sporych gabarytów nie zajmują aż tak dużo powierzchni użytkowej. Na rynku coraz większą popularność zyskują szafy z regałami na książki. Podejście jest podobne jak w wypadku sof lub narożników rozkładanych.
Niekonwencjonalna aranżacja pomieszczenia nie jest łatwa, w przypadku niewielkiej powierzchni użytkowej tym bardziej. Przy wyborze dodatków, dobrze jest zwrócić uwagę na ich sensowność względem mebli głównych, jak szafa, sofa czy narożnik.