Pralnie automatyczne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Polacy bardzo chętnie z nich korzystają – nie tylko ze względu na wygodę, lecz także z uwagi na bardzo przystępne ceny takich usług. Rosnące zainteresowanie profesjonalnymi usługami pralniczymi sprawia, że rynek ten sukcesywnie się rozwija. Współczesne pralnie chemiczne są nowoczesne i ekologiczne. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega czyszczenie chemiczne i jakie są zalety tzw. prania na sucho.
Na czym polega pranie chemiczne?
Pranie chemiczne, nazywane także praniem na sucho, jest specjalnym rodzajem czyszczenia tkanin polegającym na usuwaniu zabrudzeń bez użycia wody: w jej miejsce stosuje się specjalne rozpuszczalniki. Taką metodę wykorzystuje się głównie w profesjonalnych pralniach chemicznych. Czyszczenie chemiczne odbywa się przy użyciu nowoczesnych automatów. Cały proces dzieli się na kilka etapów: przygotowania odzieży (w tym zabezpieczenia jej przed ewentualnymi uszkodzeniami), wstępnego odplamienia (zwanego też detaszowaniem), prania właściwego w hermetycznie zamkniętym agregacie chemicznym oraz oddzielenia rozpuszczalnika do osobnego zbiornika. Na koniec wyprana odzież jest formowana i prasowana przy użyciu specjalistycznych stołów i manekinów.
Które ubrania warto zanosić do czyszczenia chemicznego?
Naturalną rzeczą jest, że nasze ubrania się brudzą. W dbaniu o ich czystość pomaga nam pralka, urządzenie stanowiące nieodłączny element wyposażenia każdego domu. Wystarczy kupić dobry detergent i wybrać odpowiednie ustawienia, a cały proces czyszczenia odbywa się automatycznie. Niestety, czasami wypranie odzieży w zwykłej pralce nie pomaga w usunięciu najbardziej uporczywych plam. W takich sytuacjach trzeba sięgnąć po inną metodę czyszczenia, np. pranie chemiczne. Należy pamiętać, że niektóre tkaniny w ogóle nie nadają się do tradycyjnego prania na mokro. Skąd mamy o tym wiedzieć? Przede wszystkim patrząc na metki. Lista symboli umieszczanych na metkach jest spora, jednak tak naprawdę wystarczy znajomość kilku podstawowych oznaczeń. Jeśli chodzi o czyszczenie chemiczne, producenci stosują dwa typy symboli: „pranie chemiczne” oraz „tylko pranie chemiczne”. W przypadku pierwszego możemy to potraktować jedynie jako sugestię: taką tkaninę można – lecz nie trzeba – oddawać do specjalistycznej pralni; równie dobrze można czyścić ją w warunkach domowych. Natomiast drugi symbol oznacza, że ubranie może być poddawane wyłącznie czyszczeniu na sucho. W tej kategorii znajdują się m.in. rzeczy ozdobione koralikami i cekinami, garnitury, spódnice i spodnie z plisami, skóra, wełna, jedwab oraz odzież z mocnymi zabrudzeniami.
Jak przygotować odzież do czyszczenia chemicznego?
Zanim oddamy ubrania do pralni chemicznej powinniśmy odpowiednio je do tego przygotować. Przede wszystkim opróżnijmy kieszenie – wszystkie przedmioty pozostawione w naszych rzeczach mogą spowodować zniszczenie tkaniny lub nawet uszkodzenie maszyny piorącej. Następnym krokiem powinno być dokładne sprawdzenie wszystkich istniejących uszkodzeń odzieży – dzięki temu unikniemy nieporozumień na wypadek wykrycia ewentualnych defektów po czyszczeniu.
Dlaczego warto korzystać z pralni chemicznej?
Korzystanie z usług świadczonych przez pralnie chemiczne ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze, czyszczenie z użyciem rozpuszczalników jest znacznie skuteczniejsze niż klasyczne pranie na mokro. Agregaty chemiczne poradzą sobie z nawet najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami i plamami, których nie są w stanie wywabić zwykłe pralki. Profesjonalne urządzenia pralnicze są bardzo wydajne, dzięki czemu możemy oszczędzić mnóstwo czasu. Korzystanie z usług pralni chemicznej jest niezwykle wygodne: nie musimy przejmować się prasowaniem, ponieważ odzież trafiająca do naszych rąk jest już dokładnie wygładzona przy pomocy nowoczesnych urządzeń formujących. Czyszczenie chemiczne jest wreszcie bardzo bezpieczne dla tkanin: używane obecnie detergenty są nie tylko skuteczne, lecz także łagodne.