Jak uszyć firankę – czy to trudne
Z pewnością trzeba mieć trochę wprawy, choćby po to, by równo prowadzić szew. Ktoś, kto nigdy nie szył, nie powinien uczyć się tej sztuki na firankach. Z drugiej strony, uszycie firanki z pewnością jest łatwiejsze niż uszycie jakiejkolwiek części garderoby.
Jak uszyć firankę – co będzie potrzebne
Na pewno firanka kupiona na metry, którą następnie odpowiednio wykończymy. Tkanina firanowa i firany gotowe to nie jest to samo. Samej tkaniny, niewykończonej, nie powiesimy na oknie.
Ponadto do uszycia firany niezbędna będzie maszyna do szycia, nici w kolorze identycznym z tkaniną (ważne zwłaszcza w przypadku firanek kolorowych), szpilki, którymi tymczasowo podepniemy materiał (opcjonalnie: możemy go fastrygować). Jeśli z jakiegoś powodu niektóre elementy chcemy wykończyć ręcznie (np. doszyć koraliki), potrzebna będzie cienka igła. Może się przydać też naparstek.
Jak uszyć firankę – sposób wieszania
Sposób wieszania, chociaż może wydawać się jedynie kwestią wykończenia, jest tak naprawdę pierwszą rzeczą, jaką musimy ustalić, bo to on będzie miał wpływ na ostateczną długość firany. W warunkach domowych nie zamontujemy przelotek, tę usługę musimy zlecić. Podobnie ciężko będzie wszyć flexy. Jeśli nie mamy wprawy, lepiej się do tego nie zabierać. Natomiast bez trudu poradzimy sobie z innymi sposobami wieszania firan na karniszach rurkowych lub szynowych.
Jeśli mamy karnisz rurkowy możemy wybrać:
- wieszanie na szelkach – pracochłonne, ale efektowne, zwłaszcza gdy zdecydujemy się ozdobić szelki aplikacjami lub kryształkami. Szelki na ogół szyje się z tej samej tkaniny, co firanka. Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza trochę życia i koloru, możemy zastosować prosty zabieg – uszyć szelki z takiej samej tkaniny i o takiej samej fakturze, ale w innym kolorze;
- wieszanie na tunelu – najprostszy do wykonania w domu sposób, idealny dla początkujących krawcowych. Wystarczy złożyć tkaninę w górnej części i przeszyć tak, by powstał kilkucentymetrowy przelot. Przez niego przekładamy drążek karnisza;
- wieszanie na taśmie marszczącej – rozwiązanie idealne dla osób, które mają wprawę w szyciu (taśmę trzeba równo przyszyć do tkaniny firanowej) i chcą uzyskać stylowy efekt pofałdowania firanki.
Jeśli mamy karnisz szynowy (sufitowy), najwygodniej będzie powiesić firanę na taśmie marszczącej. Można użyć do tego np. żabek.
Jak uszyć firankę – bierzemy miarę
Szerokość firany to jedno lub wielokrotność (jeśli interesują nas marszczenia), szerokości karnisza. Do niej trzeba dodać przynajmniej po dwa centymetry z każdej strony na zakładkę. Tkanina powinna być zakończona tak, by nie wystawała żadna nitka i nie było możliwości uszkodzenia jej.
Długość firany lub zasłony jest nieco bardziej skomplikowana, bo zależy właśnie od sposobu wieszania. Teoretycznie mierzymy odległość od karnisza (lub drążka w przypadku karnisza drążkowego) do podłogi, ale musimy pamiętać, że:
- przy firanie na szelkach odejmujemy połowę długości szelki plus około 2 cm,
- przy firanie na przelotkach dodajemy przynajmniej 3 cm,
- przy firanie na taśmie powinniśmy zmierzyć odległość od połowy żabki, będzie bardziej miarodajna,
- przy firanie na flexach mierzymy odległość od kółka, na którym zawiśnie haczyk.
Jak uszyć firankę – wykończenie
Górna i dolna część tkaniny powinna być wykończona kilkucentymetrową zakładką. Jej rozmiar w dużej mierze będzie zależał od tego, ile tkaniny nam zostało, ale przyjmuje się, że zakładka powinna mieć około 5 do 10 cm szerokości. Jeśli dół tkaniny wykończony jest ozdobnym haftem lub koronką, zakładki się nie robi.