Zacznijmy od podstaw, zastanawiając się, jak opłacane są składki. Osoby fizyczne mające własną firmą i opłacające pełny ZUS, muszą odprowadzać składki zarówno na ubezpieczenie społeczne (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych), ubezpieczenie zdrowotne (Narodowy Fundusz Zdrowia), jak i Fundusz Pracy. Inaczej wygląda to w przypadku osób fizycznych, które po raz pierwszy rejestrują działalność gospodarczą. Ta sama uwaga dotyczy osób, które w okresie ostatnich 60 miesięcy poprzedzających założenie firmy, nie prowadziły innej pozarolniczej działalności.
Nadpłaty i niedopłaty
„Jeśli występuje nadpłata składek ZUS, czyli przedsiębiorca wpłacił więcej niż powinien, zostaną one zaliczone przez ZUS na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań. W razie ich braku - zostają przekazane na poczet przyszłych składek. Przedsiębiorca, regulując składki, jakie wynikają z kolejnej deklaracji DRA (deklaracji rozliczeniowej), pomniejsza po prostu wpłatę dla odpowiedniego fundusz o kwotę nadpłaty” – wyjaśniają specjaliści w zakresie udzielania pożyczek na start dla firmy z Aasa dla Biznesu.
Jeśli natomiast zechce zwrotu nienależnie opłaconych składek, zostaną one zwrócone w ciągu 30 dni od dnia wpływu stosownego wniosku. Tak wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - art. 24 ust 6a, 6c, 6d. Decydując się na to rozwiązanie, powinniśmy wypełnić formularz ZUS-EZS-P, a następnie przekazać go do właściwego oddziału ZUS.
Nadpłata może też powstać, gdy dokonana zostanie korekta w deklaracji DRA. Oczywiście ta sytuacja dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeśli zatrudnieni są pracownicy lub zleceniobiorcy należy wypełnić deklarację RCA. ZUS w trakcie czynności rozliczeniowych może stwierdzić nadpłatę o czym powinien zawiadomić przedsiębiorcę.
Gdy ZUS już zwróci składkę…
Przedsiębiorca ubiegający się o zwrot i w konsekwencji uzyskujący tę należność powinien pamiętać, by w miesiącu jego wpływu przyporządkować go do odpowiedniego funduszu. Sytuacja ta odnosi się do różnych sytuacji, między innymi do nadpłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. W tym układzie składki wcześniej odliczone od dochodu w wysokości zawyżonej w części dotyczącej nadpłaty muszą być odnotowane na bieżąco w przychodach firmy w miesiącu ich wpływu. I to nawet w sytuacji, jak taka nadpłata odnosi się do miesięcy bądź poprzednich lat.
Odnosi się to też do nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli przedsiębiorca odliczył od podatku zawyżoną wysokość nadpłaconej składki zdrowotnej i otrzymał jej zwrot w części nadpłaconej, może doliczyć jej część w zeznaniu podatkowym za rok, w jakim otrzymał powyższy zwrot.
Przepisy mają też zastosowanie w kontekście nadpłaconych składek na Fundusz Pracy, które zostały wcześniej zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Przedsiębiorca mający zwrot tych składek może zaliczyć je do przychodów w miesiącu ich wpływu na rachunek bankowy przedsiębiorcy.
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i interesuje Cię pożyczka dla małych firm, to więcej na jej temat przeczytasz na stronie pożyczkodawcy. Natomiast więcej porad dla każdego przedsiębiorcy znajdziesz na tej stronie