Dla których pojazdów obliczać resurs?
Jak wskazuje sama nazwa, resurs wózków widłowych oblicza się dla wózków jezdniowych unoszących z mechanicznym napędem, które należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego. Co w praktyce oznacza, iż obowiązkiem posiadania wyliczonego resursu nie są objęte wózki paletowe (bez względu na typ i rodzaj napędu).
Resurs należy obliczać dla wózków, takich jak:
- wózki widłowe czołowe spalinowe;
- wózki widłowe czołowe gazowe;
- wózki widłowe czołowe elektryczne;
- wózki wysokiego składowania;
Ponadto - w zależności od dopasowania do konkretnej kategorii - resurs wózków widłowych oblicza się także dla ładowarek teleskopowych.
Czy resurs wózka widłowego jest niezbędny?
Zgodnie z wytycznymi ministerstwa wskazanymi we wstępie niniejszego tekstu - obecnie obliczanie resursu dla wózków widłowych jest obowiązkowe. Resurs UTB jest dokumentem określającym przybliżony okres dalszej zdolności użytkowej pojazdu. Stanowi on wypadkową, obliczaną na podstawie czynników takich jak m.in.:
- liczba przepracowanych motogodzin;
- ilość wykonanych cykli pracy;
- historia eksploatacji;
- średnie obciążenie;
- parametry pojazdu.
Wyliczony resurs wózka widłowego należy przedstawić inspektorowi UDT podczas badania.
Jak obliczyć resurs wózka widłowego?
Obliczanie resursu nie jest łatwe i wymaga zarówno dużej wiedzy specjalistycznej, jak i sporej liczby danych. Nie warto podejmować się tego zajęcia samodzielnie, gdyż nieprawidłowo wyliczone dane podane do Urzędu Dozoru Technicznego mogą skutkować konsekwencjami prawnymi oraz dużymi karami finansowymi.
Wyliczenie resursu wózków widłowych najlepiej powierzyć specjalistom, którzy zajmują się profesjonalnym przygotowaniem tego typu dokumentacji. Firmy zajmujące się tego typu usługami znajdziesz np. tu lub tutaj.
Bazą do sporządzenia dokumentacji resurs UDT jest wykonanie przeglądu specjalnego (czyli fachowe określenie stanu technicznego pojazdu). W trakcie przeglądu specjalnego sprawdzane są m.in:
- prowadzone na bieżąco dokumenty pojazdu (np. dziennik konserwacji);
- rzeczywisty stan techniczny pojazdu;
- pomiar geometrii urządzenia;
- stan przekładni mechanizmów;
- stan techniczny cięgien;
- próbny rozruch (bez obciążenia)'
- zgodność elementów zamontowanych w wózku z oryginalną dokumentacją urządzenia (w tym m.in. świadectwa zgodności).
A także inne standardowe elementy, na które zwraca się uwagę podczas regularnych przeglądów urządzeń (stan opon i wideł, funkcjonowanie poszczególnych układów itd.).
Podsumowanie
W powyższym artykule przedstawiliśmy rodzaje wózków, dla których należy obowiązkowo obliczać resurs; czynniki składające się na ostateczną formę resursu oraz elementy, które podlegają kontroli podczas przeglądu specjalnego. Wskazaliśmy również na negatywne skutki, do jakich może prowadzić nieprawidłowo wyliczony resurs wózków widłowych. Mamy nadzieję, że artykuł będzie stanowił źródło wiedzy dla przedsiębiorców posiadających wózki widłowe oraz tych, którzy taki zakup dopiero planują.
_______________________________________________________________
Magdalena Burdak Specjalista SEO SEM
|