Już po raz kolejny Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zapraszają na obchody tzw. Galicjaner Sztetl. W tym roku przypada już 22. edycja.
Te dni udowodniły, że są popularne wśród mieszkańców Tarnowa. A tutaj pod Bimą odbywają się koncerty i zawsze kończyły się dobrą zabawą, ale również nie można zapomnieć o powadze tego miejsca, gdzie po wielu latach odbywały się tu modły. To miejsce spotkań dwóch kultur, które jednoczy - wyjaśnia Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
Tarnów zaczął być taki coraz bardziej żydowski, w tym sensie, że te treści żydowskie na stałe już tutaj goszczą. Jest pan Jerry Weinberg, który otworzył koszerną kawiarnię, jest żydowska restauracja. Te treści żydowskie bardzo się ludziom, Tarnowianom, podobają - mówi Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.
Dni Pamięci Żydów Galicyjskich to nie tylko koncerty i wystawy, w tych dniach do Tarnowa zjeżdżają się Żydzi tarnowscy. Szef Komitetu liczy również na to, że goście wesprą remont Cmentarza Żydowskiego
Spotykają się, poznają się i nam na tym bardzo zależy, żeby jak najwięcej osób spokrewnionych z Tarnowem do nas przyjeżdżało - dodaje Adam Bartosz.
Inauguracja „Galicjaner Sztetl” odbędzie się tradycyjnie w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze, gdzie 76 lat temu funkcjonariusze SS i policji niemieckiej, podczas tzw. „pierwszej akcji” zamordowali kilka tysięcy Żydów przebywających w Tarnowie. W uroczystości modlitewnej, która rozpocznie się 14 czerwca o godzinie 12.00 uczestniczyć będą jak zwykle, duchowni, przedstawiciele władz samorządowych a także przedstawiciele lokalnej społeczności.
Program obchodów
14 czerwca (czwartek)
12.00 Spotkanie modlitewne na miejscu kaźni tarnowskich Żydów, Las Buczyna w Zbylitowskiej Górze
13.30 Marsz Pamięci na cmentarz żydowski w Tarnowie z dawnego Placu Magdeburskiego, początek ul. Juliana Goslara (obok Przedszkola Publicznego nr 6)
14.15 Uroczyste odsłonięcie, po zakończonej konserwacji, pomnika upamiętniającego Zagładę tarnowskich Żydów na cmentarzu żydowskim w Tarnowie
21.00 Koncert pod bimą, zespół Ta Shma Orchestra (Nowy York), Skwer Starej Synagogi
15 czerwca (piątek)
20.00 Galeria „Na płocie”, otwarcie wystawy fotografii Dariusza Kobylańskiego „Szachrit”, Skwer Starej Synagogi
21.00 Koncert pod bimą, zespół Porto Meskla (Kraków)
16 czerwca (sobota)
17.00 Kino Marzenie, projekcja filmu Mariana Marzyńskiego „Skibet/Htikvat”
Po filmie spotkanie z Jerrym Bergmanem, jednym z bohaterów filmu, emigrantem 1968
17 czerwca (niedziela)
11.00-13.00 Cmentarz żydowski w Tarnowie, zwiedzanie z przewodnikiem
21.00 Koncert pod bimą, zespół Klezmafour (Polska)
24 czerwca (niedziela)
17.00 Synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej, koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego
21.00, Koncert pod bimą, koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego (Sejny)
Wydarzenia towarzyszące – spotkania otwarte:
6 czerwca (środa)
18.00 Tarnowskie Centrum Kultury, otwarcie wystawy Agnieszki Traczewskiej „Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”
14 czerwca (czwartek)
15.00 Restauracja Stara Łaźnia, spotkanie potomków tarnowskich Żydów z Prezydentem Tarnowa, Romanem Ciepielą
15 czerwca (piątek)
10:00 V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka, „My z Marca 68” – spotkanie z Jerrym Bergmanem
Biuro Festiwalu: Kosher Caffe, ul. Wałowa