- Nasz dzisiejszy gość, Łukasz Maciejewski, jest absolwentem naszej szkoły, filmoznawcą, krytykiem filmowym, dziennikarzem, także ambasadorem Tarnowa, jurorem wielu konkursów filmowych, także ich organizatorem. Tak że jest to taka postać, powiedziałabym, wszechstronna. I już w liceum Łukasz rzeczywiście był osobą taką wyjątkową, z dużą erudycją, oczytaniem, znajomością filmów, muzyki. Tak że dawał się poznać rzeczywiście jako taka osoba z wielką pasją i wielkim sercem do sztuki – zauważa Agnieszka Wrzesień, nauczyciel j. polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.
- Niewątpliwie jesteśmy bardzo dumni jako szkoła, że nasz absolwent tak dużo osiąga i przed nim jeszcze na pewno wiele dobrego, jeżeli chodzi o karierę zawodową. Bardzo się z tego właśnie cieszymy i chcielibyśmy jako szkoła przekazać te informacje naszym uczniom, aby czerpali jak najwięcej jego osobowości, z jego talentu, z jego pasji, i zaszczepić właśnie w naszej młodzieży takie artystyczne pasje, zainteresowania – tłumaczy Małgorzata Dulęba–Szpala, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.
- Ja bardzo wcześnie, bo właśnie w wieku 15-16-17 lat, dosyć dobrze wiedziałam, co chcę robić w życiu, że właśnie chcę być dziennikarzem, że chcę pisać, ale o filmie, interesowało mnie kino. To był taki niezwykły czas, kiedy bardzo wiele rzeczy zaczynało się, czas transformacji ustrojowej. Moja profesorka z I Liceum, polonistka, pani Latałowa, założyła w Tarnowie Radio Max. Miałem chyba 16 lat, kiedy zacząłem w tym radio pracować. Bardzo szybki, przyspieszony kurs dojrzałości – zaznacza Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy.
Na przestrzeni lat liceum przy ul. Piłsudskiego zebrało sporą pulę absolwentów o niezwykłych dokonaniach.
- Mamy w naszym gronie absolwentów bardzo dużo osób, które naprawdę sprawują stanowiska. I na przykład mamy panią wiceprezydent Tarnowa, którą też będziemy na pewno chcieli serdecznie zaprosić na takie spotkanie. Tutaj, z takich regionalnych, bardzo lokalnych, bliskich instytucji mamy pana dyrektora ze Szpitala im. Szczeklika, pana Marcina Kutę. Mamy dużo prawników, dużo ze świata prawa, administracji – wymienia dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.
- Wyobrażamy sobie, że będzie to raczej taka forma dialogu, w której nasi goście będą dla młodzieży pewnego rodzaju taką inspiracją. Oczywiście chcemy również trochę powspominać, bo łączy nas szkoła. Tak myślimy sobie, że może jest tu jakiś taki geniusz miejsca, duch miejsca. Właśnie o tym chcemy porozmawiać, w jakim stopniu szkoła zainspirowała naszych gości do pewnych wyborów życiowych, jaką rolę odegrała w ich życiu – zapowiada Agnieszka Wrzesień.
- Bardzo miło wspominam czasy I Liceum. Bywało różnie oczywiście, bo zawsze to nie jest sielanka, ale ja miałam szczęście rzeczywiście trafić na jakichś wyjątkowo, niektórych, sprzyjających profesorów. No i też taki rozkwit moich aktywności. Co się potem spełniło, bo mam poczucie po tych 30 latach, że dobrze wybrałem, że to była mądra decyzja i realizacja też okazała się szczęśliwa dla mnie – przyznaje Łukasz Maciejewski, dziennikarz i krytyk filmowy.
Warto dodać, że do absolwentów liceum im. Kazimierza Brodzińskiego należał jego patron, ale też Karol Olszewski, Stefan Jaracz, Józef Szujski, Tadeusz Kantor, Witold Rogoyski czy Roman Brandstaetter.