- Mija 40 lat odkąd Muzeum Etnograficzne zostało utworzone i tu na ul. Krakowskiej 10 działa. Jest znaną instytucją, bo wszyscy, którzy przechodzą ul. Krakowską spoglądają na ten piękny dworek, który kryje w sobie mnóstwo ciekawych rzeczy. Przede wszystkim jest to muzeum, które gromadzi pamiątki o podtarnowskiej wsi, ale również mamy wspaniałą wystawę romską, która też budzi duże zainteresowanie zwiedzających i gości, którzy przyjeżdżają do Tarnowa – mówi Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Jubileusz rozpoczął się od występu zespołu folklorystycznego, później zaprezentowano rys historyczny jednostki, były też przemowy zaproszonych gości, wręczono także odznaczenia i podziękowania.
- 40 lat funkcjonowania Muzeum Etnograficznego w Tarnowie to jest kawał czasu i dużo dobrej roboty, które to muzeum dla naszej społeczności zrobiło. To tutaj jest pielęgnowana kultura ludowa, nasza tradycja, zespoły, które angażują się w tę przestrzeń mają zawsze wsparcie. Ważne jest to, żebyśmy potrafili docenić funkcjonowanie tego typu jednostek w naszym mieście Tarnowie – podkreśla Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.
- To bardzo ważna jednostka, która promuje, ale tez przypomina o ważnych sytuacjach, sprawach naszej historii. Cieszę się, że ono jest i po to jesteśmy, aby kontynuować tę piękną tradycję. To dla mieszkańców powiatu tarnowskiego ogromnie ważne – zauważa Jacek Hudyma, starosta tarnowski.
- 40 lat to bardzo bogata historia muzeum, które od zawsze wpisuje się w region i w jego historię poprzez kulturę, wydarzenia, lokalne wystawy przybliżające to, co kiedyś działo się w Tarnowie i regionie – dodaje Maciej Włodek, zastępca prezydenta Tarnowa.
Z okazji jubileuszu 40-lecia Muzeum Etnograficznego przygotowano wystawę pt. "W babcinej izbie", która prezentuje wnętrze chaty z regionu tarnowskiego z przełomu XIX i XX wieku oraz czasową wystawę fotograficzną "Miejsca, ludzie, wspomnienia... Jubileusz 40-lecia Muzeum Etnograficznego w Tarnowie".