- Koszt, który finansuje w 100% Narodowy Fundusz to jest kwota 13,734 mln zł. Odwiert o głębokości 2100 metrów, oczekiwane parametry to temperatura powyżej 50 stopni Celsjusza, wydajność 150 metrów sześciennych wody na godzinę. Te parametry zakładają szansę na wykorzystanie geotermii w ciepłownictwie, ale również odbyliśmy taką długą rozmowę z panem burmistrzem i ma on też inne projekty. Oby to się udało – wyjaśnia Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
To, że taka inwestycja będzie możliwa w Brzesku ogłosiło pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na podpisaniu umowy w Brzesku obecny był wicepremier i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Jak rozmawiam z panem burmistrzem Latochą to on ten pęd do osiągania kolejnych dotacji, poszukiwania wsparcia ma ogromny, to niespożyta energia mieszkańców gminy Brzesko. Dziękuję za to bardzo, będziemy to wspierać. Dzisiaj prawie 14 milionów złotych przekazane na odwiert, który ma poszukiwać tej geotermii. Chciałbym, żeby te poszukiwania zakończyły się szybko i wierzę w pozytywny efekt, że to rozwinie w tej części naszego regionu odnawialne źródła energii - mówi.
O tym, że wody termalne znajdują się pod Brzeskiem mówiono od lat 70. ubiegłego wieku. Temat ten postanowił zgłębić Urząd Miejski. Badania, ekspertyzy i oceny specjalistów zaczęto przeprowadzać w 2019 roku. Z dokumentów, które udało się zgromadzić wynika, że wody geotermalne znajdują się na głębokości około 2 kilometrów pod Brzeskiem.
- Weryfikując te stare informacje z ekspertami, z profesorami z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, to mamy potwierdzenie, że rzeczywiście to, co wspominano w tych przekazach ustnych jest faktem. Kiedy powzięliśmy te informacje zleciliśmy dodatkowo specjalistycznej firmie, która została wyłoniona zgodnie z naszymi procedurami opracowanie dokumentacji, czyli całą analizę ewentualnych zasobów i ze wskazaniem działki, na której ona się może znajdować - wyjaśnia burmistrz Tomasz Latocha.
Tereny, pod którymi są złoża gorących wód należą do Brzeska. W przyszłości urząd planuje wykorzystać geotermię do zasilania miejskiego systemu ciepłowniczego, w tym do ogrzania szpitala, który sąsiaduje z działkami bogatymi w gorące źródła.