- Chcieliśmy, aby te mieszkania służyły tym, dla których są dedykowane, czyli młodym rodzinom, których nie stać dzisiaj na kredyt, nie mają zdolności kredytowej, ale stać ich na zapłacenie czynszu. Nie chcemy, aby ludzie wyjeżdżali z Brzeska, żeby Brzesko się wyludniało. Zainteresowanie było bardzo duże, jesteśmy jednym z pierwszych samorządów, który uzyskał 100% zainteresowania plus lista rezerwowa - mówi Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
40 mieszkań w Okocimiu powstanie w przeciągu najbliższych dwóch lat. Lokale będą miały od 57 do 65 m2. Mieszkania będą wykończone w wysokim standardzie, będą w ułożone płytki, panele, ściany zostaną pomalowane. W kuchni znajdzie się zlewozmywak i elektryczna kuchenka. Najemca będzie je musiał tylko umeblować.
- Czynsz to około 20 złotych za m2 miesięcznie. Po stronie przyszłego mieszkańca, najemcy jest tak samo partycypacja, czyli tak zwana własna cegiełka, to jest około 15% wartości mieszkania, czyli niespełna 1000 złotych - wyjaśnia Michał Lysy, prezes zarządu SIM Małopolska.
Inwestycja powstaje w ramach SIM Małopolska.
- Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to kilkadziesiąt podmiotów w skali kraju, które realizują inwestycje mieszkaniowe dostępne dla tych, których nie stać na zakup mieszkania na rynku deweloperskim. To jest inicjatywa, która została przygotowana kiedyś przez Ministerstwo Rozwoju jest teraz realizowana i wchodzi w etap finalny - tłumaczy Stanisław Bukowiec, wiceminister infrastruktury.
- SIM Małopolska rozpoczął już kilkanaście inwestycji, które są na biegu. Pierwsza inwestycja jest planowana do oddania z końcem tego roku, czyli z dniem 31 grudnia. Patrząc na stan zaawansowania zarówno inwestycyjne, czyli to o zostało rozpoczęte, jak i na zaawansowanie projektowe poszczególnych inwestycji to można powiedzieć, że SIM Małopolska jest w ścisłej krajowej czołówce - dodaje Łukasz Bałajewicz, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.
W sumie w Małopolsce w ramach SIM powstanie 1000 tanich mieszkań na wynajem w różnych lokalizacjach.