RODZINNY RAJD ROWEROWY
Głównym wydarzeniem, wokół którego toczył pięciogodzinny piknik, był Rodzinny Rajd Rowerowy, w którym wzięło udział około 700 osób. Trasa rajdu, w porównaniu z ubiegłym rokiem – praktycznie pozostała bez zmian. Kolejność na mecie nie miała tu żadnego znaczenia. Ważne było wspólne pokonanie całego dystansu. Nad prawidłowym przebiegiem rajdu oraz bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z OSP Poręba Spytkowska, funkcjonariusze KPP Brzesko oraz ratownicy medyczni z Krakowa.
Rajd i konkurencje sportowe nadzorowali przedstawiciele sprawdzonej firmy Kępa Sport z Tarnowa. W „wyścigu żółwi” najlepszy okazał się (czyli najwolniej pokonał trasę) Wojciech Piwowarski, który w finale wyprzedził kolejno Jana Rogozińskiego, Jakuba Łabno, Karola Barana i Jana Sanockiego. Z torem przeszkód najlepiej uporał się Tomasz Gawin, który zaliczył bezbłędny przejazd. Drugie miejsce zajął również nieomylny Jakub Hamowski, jednak o cztery sekundy wolniejszy od zwycięzcy. Na trzecim miejscu rywalizację w tej konkurencji ukończyli Wiktor Braś oraz Ignacy Gawin. Obaj uzyskali ten sam czas i taką samą liczbę punktów karnych. Nagrody dla najlepszych wręczał burmistrz Tomasz Latocha.
DODATKOWE ATRAKCJE
Na placu Kazimierza Wielkiego znowu stanął Mobilny Serwis Rowerowy „Przerzutka” z Krakowa, zachęcający do skorzystania z możliwości darmowego przeglądu swoich jednośladów Z usług serwisu skorzystało około 250 rowerzystów. W pobliżu sceny rozłożony został darmowy dmuchaniec dla dzieci, dla których w tym roku przygotowano moc atrakcji. Uruchomiono też strefę gastronomiczną. W programie wydarzenia znalazł się ponadto pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez druhów Dziecięcej Drużyny Pożarniczej oraz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej reprezentujących jednostkę OSP w Jadownikach.
ROWEROWE KOKTAJLE
1 września na placu Kazimierza Wielkiego stanęły też dwa koktajli bike’i. Są to rowery stacjonarne wyposażone w blendery współpracujące z układem napędowym jednośladów. Swoje kolarsko-kulinarne umiejętności sprawdziło około 400 osób. Te unikalne rowery dostarczyła specjalistyczna firma, która zapewniła też ekoprodukty, które weszły w skład tworzonych w ten sposób napojów. EKO-PIKNIK
Aż sześć godzin trwał ekologiczny piknik skierowany do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. To była edukacja na wesoło, prowadzona przez panie z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz przedstawicielki firmy ECO2U z Czernichowa. Do dyspozycji uczestników pikniku uruchomionych zostało 5 różnorodnych stoisk. Na jednym z nich odbywać się będzie malowanie plakatów i banerów o treści proekologicznej. Edukacyjny charakter miało stanowisko poświęcone zagadnieniom kryjącym się w haśle „zero waste”. Na placu Kazimierza Wielkiego, w strefie dla dzieci, stanęła też „otwarta szafa”, czyli punkt wymiany rzeczy już komuś niepotrzebnych, ale będących na tyle w dobrym stanie, że jeszcze przez długi czas mogą przydać się komuś innemu. Najmłodsi uczestniczyli w grach, zabawach i konkursach prowadzonych przez profesjonalne animatorki.
Podczas drugiej edycji „BRZESKA NA ROWERZE” zorganizowano warsztaty z wykorzystaniem nie mchu chrobotka oraz paproci. W zajęciach wezmą udział pary uczniów ze wszystkich 12 szkół podstawowych funkcjonujących w gminie. Uczestnicy tych zajęć mogli poznać tajniki tworzenia prac plastycznych z tych nietypowych materiałów, a sztuki tej uczyły doświadczone florystki.
Organizatorzy pomyśleli też o dorosłych, którzy mogli spotkać się na przykład z eko-doradcą, który wyjaśniał, na czym polega program „Czyste Powietrze”.
PROFILAKTYKA
Po raz drugi czynny był Namiot Profilaktyczny, w którym przedstawiciele krakowskiego Ośrodka Psychoterapii „Nowa Perspektywa” w przystępny sposób przestrzegali przed zgubnymi skutkami uzależnienia wynikającego ze stosowania szkodliwych dla zdrowia i życia używek psychoaktywnych. Zarówno młodzi jak i dorośli uczestnicy tego szkolenia mogli na przykład naocznie (za pomocą specjalnych gogli) przekonać się, jak zachowuje się człowiek po przedawkowaniu alkoholu lub zażyciu narkotyków. Pokonanie krótkiego slalomu w tych goglach było nie lada wyzwaniem i na pewno działało na wyobraźnię. Każdy odwiedzający namiot otrzymywał pakiet ulotek informujących o szkodliwym działaniu psychoaktywnych używek.
ZAPRASZAMY
Główną koordynatorką wydarzenia pod nazwą BRZESKO NA ROWERZE była – podobnie jak przed rokiem – dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju UM. – Po tak udanym ubiegłorocznym debiucie powróciliśmy ze zdwojoną energią, a program drugiej edycji, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, był jeszcze bardziej rozbudowany. Przy układaniu programu uwzględniliśmy każdą podpowiedź i sugestię, za co serdecznie dziękujemy. To wielka satysfakcja, że wspólnie z uczestnikami tworzymy imprezę propagującą w tak szerokim zakresie zdrowy styl życia, a przy okazji promujemy gminę Brzesko i ukazujemy jej niezaprzeczalne walory turystyczne i rekreacyjne. Zapraszamy za rok, na trzecią edycję naszego pikniku – podsumowuje Barbara Kuczek.