- Świadczenia w ramach tego programu będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To będą trzy świadczenia: „Aktywni rodzice w pracy”, dla rodziców dzieci od 12 do końca 35 miesiąca, którzy wracają do pracy i chcą być aktywni zawodowo. To świadczenie będzie wynosić 1500 złotych miesięcznie na dziecko, lub nawet 1900, jeśli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność - zapowiada Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Świadczenie to przysługuje wyłącznie pracującym rodzicom i opiekunom, którzy łącznie zarabiają co najmniej najniższą krajową. Dwa pozostałe świadczenia wchodzące w skład programu Aktywny Rodzic zastąpią świadczenia już działające, a do ich beneficjentów ZUS wysłał już pisma informujące o nowym programie.
- Kolejne świadczenie, „Aktywnie w żłobku”, zastąpi dofinansowanie do opieki żłobkowej, które teraz jest wypłacane, i jest to świadczenie bardziej korzystne dla rodziców, bo pokryje koszty pobytu w żłobku dzieci do 1500 złotych miesięcznie, do 1900 złotych, tutaj podobnie, jeśli dziecko jest z niepełnosprawnością. I co ważne, tutaj te koszta są pokrywane tylko za czesne, bez wyżywienia. Podobnie zresztą jak to było przy żłobkowym - przypomina Anna Szaniawska.
To świadczenie, jak i „Aktywnie w domu”, nie jest obwarowane minimalną kwotą dochodów ani wymogiem aktywności zawodowej.
- Trzecie świadczenie, „Aktywnie w domu”, to świadczenie zastąpi Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i obejmie również pierwsze dziecko w rodzinie. Będzie można je pobierać na dzieci, które ukończą pierwszy rok do ukończenia trzeciego roku i to będzie wynosiło 500 złotych miesięcznie. Na każde dziecko będzie można pobrać łącznie 12 tysięcy złotych - wyjaśnia Anna Szaniawska.
Warto pamiętać, że wnioski o świadczenia z programu „Aktywny rodzic” będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
- Wnioski będzie można składać już od pierwszego października. My się bardzo intensywnie przygotowujemy do wprowadzenia tego programu, ale myślę, że to wszystko pójdzie sprawnie, bo już mamy duże doświadczenie w tak dużych programach. Można tutaj wziąć za przykład świadczenie wychowawcze, które już z powodzeniem wypłacamy od kilku lat. W jednym miesiącu na dziecko będzie można pobierać jedno świadczenie. I tutaj to może być płynne, świadczenie można zmieniać w zależności od sytuacji zawodowej rodzica - opisuje Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Pierwsze wypłaty świadczeń planowane są na przełom listopada i grudnia, po weryfikacji złożonych wniosków.