- Na górze Marcina przystąpiliśmy do przebudowy placu zabaw. W zasadzie obejmuje to kompleksowe zmiany na tym obiekcie. Umowę podpisaliśmy jeszcze w kwietniu, ale czekaliśmy, aż wykonawca wyprodukuje urządzenia, tak żeby jeszcze dzieci mogły korzystać jak najdłużej z tego placu zabaw. Planowane jest zakończenie zadania 17 sierpnia, więc będziemy starali się też tego terminu dotrzymać. Skrócić maksymalnie termin odbioru, tak, żeby jeszcze końcówka wakacji pozwoliła dzieciom na skorzystanie z tego obiektu – zaznacza Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury UMT.
Aktualny remont jest jednym z kluczowych elementów koncepcji rewitalizacji terenu przy górze św. Marcina.
- Powstanie tam kilkanaście nowych urządzeń, około 15 urządzeń zabawowych. Część z nich będzie oczywiście remontowana, bo przeglądaliśmy te obiekty, które się nadawały, to będą odnowione, właściwie już są odnowione. W tym momencie montowane są ławki, wykonane zostały alejki. Będą też nasadzenia zieleni, około 5 drzew i 130 krzaków. Z urządzeń zabawowych, to typowo będzie piaskownica, kilka huśtawek, będzie zjeżdżalnia linowa, jeden większy zestaw zabawowy, tak że dla całego przekroju wiekowego dzieci będą tam urządzenia – podkreśla Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury UMT.
Pierwotny projekt obejmował znacznie większy obszar oraz między innymi zamontowanie urządzeń drewnianych, odrestaurowanie toru rolkowego i utworzenie małego miasteczka rowerowego dla dzieci. Kosztorys przedstawił jednak kwotę sięgającą dziewięciu milionów złotych, wielokrotnie przekraczając przewidzianą w budżecie obywatelskim maksymalną wartość inwestycji.
- Powstała koncepcja, ta, która zakłada 9 takich punktów. W tym momencie realizujemy jeden z największych części tego placu zabaw, ale takiego bardzo różnorodnego dla wszystkich grup wiekowych. Natomiast pozostałe mamy na razie jako rozwiązania koncepcyjne. To nie była dokumentacja. Dokumentacja powstała na ten etap, który tyle realizujemy. Natomiast tamte elementy niestety są dość kosztowne, więc nie jesteśmy w stanie z budżetu obywatelskiego zrealizować tego w jednorocznym zadaniu. Natomiast mogą być one podstawą do tego, żeby składać kolejne wnioski do przyszłych Budżetów Obywatelskich – zauważa Rafał Nakielny, dyrektor Wydziału Infrastruktury UMT.
Wartość aktualnie przeprowadzanego remontu placu zabaw pod górą św. Marcina wynosi 561 tysięcy złotych.