Posiedzenie otworzył marszałek Łukasz Smółka, który objął funkcję przewodniczącego komitetu. Poinformował jednocześnie o zmianach w składzie osobowym komitetu: jego wiceprzewodniczącym został wicemarszałek Witold Kozłowski, nową przedstawicielką z ramienia Ministerstwa Zdrowia została Magdalena Siuda-Wiśniewska, a nową przedstawicielką z ramienia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej została Magdalena Karcz.
Marszałek Małopolski zwracając się do zgromadzonych podkreślił, że dobra współpraca w ramach prac komitetu jest kluczowa dla sprawnego wydatkowania środków europejskich.
Ufam, że państwo jako ambasadorzy Funduszy Europejskich w naszym województwie, w nowej perspektywie pomożecie Samorządowi Województwa Małopolskiego i Zarządowi sprawnie wydatkować środki europejskie. Macie państwo duże doświadczenie z poprzedniej perspektywy oraz z perspektywy jeszcze wcześniejszej, dlatego liczę na pomocną i bardzo owocną współpracę. Przed nami ciężka praca przez najbliższe pięć lat
- podkreślił marszałek Łukasz Smółka.
Zwrócił przy tym uwagę na ogromne znaczenie konstruktywnej dyskusji w ramach prac komitetu, zaznaczając, że wszelkie głosy są cenne i będą brane pod uwagę.
Zachęcam państwa do tego, by podejmować dyskusję w czasie omawiania kryteriów. Proszę również, by wszelkie wyznaczone terminy na przesyłanie uwag były dochowane. Dla mnie słowo jest najważniejsze. Trzymajmy się zasady, że to co zostanie powiedziane, powinno być zrealizowane
- powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Podczas spotkania członkom komitetu oraz obserwatorom zaprezentowano kryteria wyboru projektów dla poszczególnych działań zaplanowanych w programie FEM 2021-2027. Dotyczyły one obszarów m.in. efektywności energetycznej, transformacji energetycznej, wsparcia rozwoju OZE, rozwijania systemu gospodarki odpadami, rozwoju zielonej i niebieskiej infrastruktury w miastach, wsparcia oddolnych inicjatyw na obszarach miejskich, wsparcia opieki zdrowotnej i programów zdrowotnych, wsparcia usług społecznych, edukacji dla transformacji oraz wsparcia dla firm. Kryteria omówiły Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionu Urzędu Marszałkowskiego Anna Mlost i Zastępca Dyrektora ds. Programowania Magdalena Łasak-Strutyńska.
Następnie uczestnikom posiedzenia zaprezentowano Sprawozdanie z działalności Grupy Roboczej ds. realizacji zasady partnerstwa, zasady niedyskryminacji i warunków podstawowych oraz Grupy Roboczej ds. zasady DNSH, zrównoważonego rozwoju i energii oraz Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji za rok 2023.
Komitet Monitorujący pełni funkcję opiniodawczo-doradczą w programie Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027. W jego skład wchodzą przedstawiciele strony publicznej oraz niepublicznej, w tym m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, uczelni, ministerstw, instytucji zarządzającej oraz przedstawiciele związków samorządowych i zawodowych.