Często powtarzam, że Tarnów na potencjał, a są nim właśnie ludzie. Ci, którzy tworzą kulturę i ci, dla których jest ona tworzona. Kultura jest czymś, co stanowi atut naszego miasta, atut, który powinniśmy wykorzystać i mam nadzieję, że osoby dzisiaj nagrodzone pomogą nam go przekuć w sukces – mówił prezydent Jakub Kwaśny podczas gali, jednocześnie otwierając Święto Miasta Tarnowa, jakim są Zdearzenia.
Nagrody w dziedzinie kultury
Jednym z najważniejszych wyróżnień jest „Nagroda Miasta Tarnowa” przyznawana za osiągnięcia w dziecinie twórczości artystycznej. W tym roku przyznano ją Tomaszowi Sobczakowi, nauczycielowi w III LO i Pałacu Młodzieży. W 2013 r. odznaczony został tytułem EFIAP (Excellence FIAP). Współtworzy w Tarnowskim Centrum Kultury „OtwARTą Pracownię Fotograficzną”. Autor i współautor kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą.
Równie ważnym wyróżnieniem jest „Nagroda Miasta Tarnowa” w dziedzinie upowszechniania kultury. W tegorocznej edycji kapituła zadecydowała, że trafi ona do Martyny Zych, dyrygentki, ćwierćfinalistki konkursu La Mastera w Paryżu w 2024 r. Jest współzałożycielką i pomysłodawczynią Orkiestry dla Muzyków – Uchodźców z Ukrainy, która rozpoczęła działalność na terenie powiatu tarnowskiego w kwietniu 2022 roku. W listopadzie tego samego roku zorganizowała lekcje otwarte dla uczniów tarnowskiej Szkoły Muzycznej oraz zaangażowała nauczycieli i uczniów do współtworzenia projektu orkiestrowego z Orkiestrą Muzyków-Uchodźców. W sezonie artystycznym 2023/2024 pełni funkcję dyrygenta-rezydenta Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.
W czasie gali została odznaczona także Beata Plaza, która otrzymała nagrodę „Mecenasa Kultury Tarnowa”. Dziennikarka radia Złote Przeboje od wielu lat zaangażowana jest w sprawy tarnowskiej kultury. Dzięki niej głośno jest o naszym mieście także poza nim. To nominacja za antenę pełną tarnowskiej kultury oraz za wyczerpujące i regularne informacje kulturalne z Tarnowa.
Nagrody kulturalne to nie tylko docenienie aktualnych osiągnięć, ale także honorowanie tych osób, których aktywność trwa przez lata. Za to została w tym roku wyróżniona Teresa Szafrańska, do której powędrowała „Nagroda Honorowa”. Tarnowska artystka jest wieloletnim pedagogiem, nauczycielem rysunku i malarstwa w tarnowskim Zespole Szkół Plastycznych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Brała udział w plenerach krajowych i zagranicznych oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Ostatnią nagrodą w tej kategorii jest „Nadzieja Roku”. Okrzyknięto nią Mikołaja Sikorę, tarnowskiego kontrabasistę jazzowego, doktoranta AGH, gdzie prowadził badania nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w zagadnieniach teorii muzyki. Mikołaj w 2024 r. uzyskał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Fonograficzny Debiut Roku - Jazz z zespołem Horntet za album „Horntet”.
Stypendia artystyczne
Gala nie obyłaby się bez stypendiów artystycznych 2024 roku. W kategorii „sztuki wizualne” otrzymali je: Kamil Żurek za „Portrety, które mówią”, Grzegorz Kumorek za „Wystawa indywidualna” oraz Piotr Rączka za „TARNÓW I DALEJ, rysunki – malunki (z lat 1989-2022) Z mojej PERSPEKTYWY”. W przypadku kategorii „filmowej” nagrodzono: Dariusza Zaroda za „Otto Schier. Architektura Przestrzeni. Filmowy portret” i Julię Wojtanowską za „Królewna i 7 maszkaronków”. Muzyczne stypendium powędrowało do Pawła Kusiona za „Tarnowskie Oblicza Akordeonu”.
Galę uświetniły występy Oliwii Miś, finalistki programu „Mam Talent!” i bielskiego zespołu Dzień Dobry.