- 34 tysiące złotych to najwyższa emerytura w województwie małopolskim. Jest wypłacana mężczyźnie, którego staż pracy to 50 lat i który zdecydował się przejść na emeryturę dopiero w wieku 73 lat. Natomiast najniższa emerytura w naszym województwie to 26 groszy. Jest ona wypłacana przez tarnowski oddział ZUS i trafia do kobiety, która przeszła na emeryturę w wieku 61 lat, a jej staż pracy to zaledwie miesiąc i kilka dni - mówi Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Tak niska emerytura jest konsekwencją reformy z 1999 roku.
- Nawet jedna wpłata do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych powoduje, że dana osoba może uzyskać emeryturę. Wysokość tej emerytury będzie jednak proporcjonalna do jej wkładu do systemu. I stąd tak niskie świadczenia - podkreśla Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Na wysokość emerytury wpływają różne czynniki.
- Wysokie świadczenia emerytalne mają osoby, które mają bardzo długi staż pracy, które zdecydowały się przejść na emeryturę wiele lat po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Na wysokość emerytury składa się bowiem kapitał wypracowany w czasie naszej aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę - wyjaśnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.
Najwyższa emerytura w Tarnowie wynosi ponad 23 tysiące złotych.