- Wspólnie z wieloma podmiotami, galeriami prywatnymi, publicznymi, instytucjami kultury, ale też takimi też nieoczywistymi miejscami, w tym roku przygotowaliśmy myślę naprawdę bardzo, bardzo ciekawą ofertę. Ponieważ główna Noc Muzeów przypada w sobotę, 18 maja, natomiast w Tarnowie jest tak duża oferta i tak dużo się dzieje, że postanowiliśmy ułatwić wszystkim chcącym wziąć udział w tych wydarzeniach sprawę i rozłożyliśmy wydarzenie na wiele dni – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
Na 9 dni zaplanowano aż 49 wydarzeń.
- Będzie to 21 miejsc, Tarnów oraz zamek w Dębnie. Będą takie takie miejsca, jak oczywiście muzea tarnowskie, czyli Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum Diecezjalne ze znakomitą kolekcją nie tylko sztuki średniowiecznej, ale także dzieł XX w. Włączają się też szkoły artystyczne, ale także będzie galeria Hortar, będzie galeria Bema20, czynna najdłużej w Noc Muzeów, bo w sobotę aż do 1 w nocy. I tam ciekawa wystawa o retro grach, ale także będzie można pograć na starych grach – zaznacza Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
Noc Muzeów rozpocznie się w sobotę 11 maja koncertem muzyki renesansowej w tarnowskiej Bazylice Katedralnej. W niedzielę Biuro Wystaw Artystycznych przeprowadzi warsztaty kulinarne w stylu „zero waste”, a od poniedziałku do soboty 18 maja Tarnowskie Centrum Kultury otwierać będzie codziennie o godz. 18:30 kolejne wystawy fotograficzne w cyklu „Wernisaże dzień po dniu”.
- W BWA zapraszamy serdecznie w sobotę, 18 maja o godzinie 20:30, tutaj w tym budynku za mną, w Pałacyku Strzeleckim, będziemy mieć ciekawe spotkanie związane z rysunkami abstrakcyjnymi na lodzie. Też w sobotę 18 maja zapraszamy na ulicę Wałową 25. Tam aktualnie trwa wystawa „Detal architektoniczny Tarnowa”. O godzinie 19:30 zapraszamy na finisaż tej wystawy, w czasie której też spotkamy się z twórcami fotografii, autorami fotografii do tego przewodnika – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
- W piątek 17 maja zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Nośniki Pamięci”, które odbędzie się w siedzibie Muzeum przy Rynku 3. Zaraz potem, o godzinie 17:00, mamy wernisaż wystawy grafik Albrechta Dürera, który odbędzie się w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu. To jest jak gdyby taki wstęp do właściwej Nocy Muzeów. Tutaj zaplanowaliśmy szereg atrakcji – przyznaje Marcin Borys, zastępca dyrektora ds. Zbiorów i Edukacji w Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Największym zainteresowaniem wśród oddziałów Muzeum Ziemi Tarnowskiej cieszy się Ratusz.
- Jest to naturalne ze względu na wspaniałe obiekty, które znajdują się w Muzeum. Mamy galerię portretu sarmackiego, kolekcję szkła i porcelany z dawnego depozytu książąt Sanguszków, znajduje się tam również zbrojownia. Będzie możliwe wejście na wieżę ratuszową, jak co roku. I oprócz tego przygotowaliśmy atrakcje w postaci możliwości wykonania zdjęcia w monidle, w postaci zajęć plastycznych dla dzieci, będą mogły sobie wykonać maszkarona – wymienia Marcin Borys, zastępca dyrektora ds. Zbiorów i Edukacji w Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Również w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie na odwiedzających czekać będzie moc atrakcji. Już o 9:00 rano w sobotę zaczyna się tam Dzień Hetmański.
- Podczas Dnia Hetmańskiego przybliżana jest postać wybitnego dowódcy, wodza, no i właściciela Tarnowa, właśnie hetmana Jana Tarnowskiego, połączona z pokazami walk, z turniejem łuczniczym, z teatrzykiem dla najmłodszych, z korowodem historycznym, tak że dzień pełen atrakcji. No i w godzinach popołudniowych, od godziny 17:00, zaczynamy właściwą Noc Muzeów, gdzie będzie można zobaczyć ekspozycje stałą poświęconą Romom, oraz wystawę czasową, której temat koncentruje się na kulcie maryjnym w wierzeniach ludowych – opisuje Marcin Borys, zastępca dyrektora ds. Zbiorów i Edukacji w Muzeum Ziemi Tarnowskiej.
Tarnowska Noc Muzeów zakończy się w niedzielę 19 maja o godzinie 12:00 wernisażem obrazów z prywatnych kolekcji w budynku dworca PKP w Tarnowie. Pełną listę wydarzeń Nocy Muzeów 2024 można znaleźć poniżej.