Poseł Łukasz Kmita rekomendowany na stanowisko marszałka województwa małopolskiego przez radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa małopolskiego nie uzyskał poparcia radnych, był jedynym kandydatem na tą funkcję, zaważyły głosy radnych PiS-u, siedmiu z dwudziestu obecnych na sali nie poparło jego kandydatury.
W tym momencie Pan Łukasz Kmita nie uzyskał poparcia radnych, natomiast myślę, że to jest proces, który wymaga jednak pewnych zabiegów aby tę większość uzyskać - mówi Rafał Stuglik, szef klubu radnych PiS.
Za jego kandydaturą opowiedziało się jedynie 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się. Jeden głos był nieważny. Głosowanie było tajne.
Dzisiaj wygrała małopolska, dzisiaj wygrał samorząd niezależny, dzisiaj wygrała mała ojczyzna, małopolska i kandydat przywieziony w teczce, tak naprawdę, nominat partyjny dzisiaj nie uzyskał większości radnych. Ja przypomnę, że samorząd, istotą samorządności to jest właśnie niezależność i dzisiaj cieszę się, że radni powiedzieli "nie" nominatowi partyjnemu - mówi Krzysztof Nowak, radny KO.
Niewykluczone, że Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało ponownie zjednoczyć siły w sejmiku i na kolejnej sesji doprowadzić do powołania na funkcję marszałka Posła Łukasza Kmitę. Sam zainteresowany po ogłoszeniu wyników, podziękował radnym za oddane głosy i nie komentując wyników głosowania opuścił sale obrad.
Jestem sobie w stanie wyobrazić, że Pan Łukasz Kmita, będzie, być może na kolejnej sesji również kandydatem na marszałka województwa małopolskiego, nie chcę tego przesądzać bo jest to decyzja władz politycznych - dodał Rafał Stuglik, szef klubu radnych PiS.
Opozycja do Prawa i Sprawiedliwości mówi o dużym konflikcie w małopolskich strukturach tej partii.
To, co dzisiaj zaszło na sali to oczywiście duży konflikt wewnętrzny w ramach Prawa i Sprawiedliwości, nie ma się co oszukiwać, że część radnych jednak stoi na straży tego, by jednak bronić niezależności samorządu, żeby jednak ten marszałek był ustalany wewnątrz radnych - dodał Krzysztof Nowak, radny KO.
Kto zostanie nowym marszałkiem województwa i jak będzie wyglądał nowy skład zarządu pokażą kolejne dni, radni na porozumienie mają 3 miesiące od dnia ogłoszenia wyniku wyborów, jeśli w tym czasie nie uda się wyłonić nowego zarządu, dojdzie do ponownych wyborów radnych województwa małopolskiego. Do czasu wyłonienia nowego zarządu, marszałkiem województwa pozostaje Witold Kozłowski.
Będziemy rozmawiać z grupą radnych, którzy uważają, że marszałkiem małopolski powinna być osoba, która będzie łączyć - podsumował Krzysztof Nowak, radny KO.
Szef klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprzecza aby w strukturze partii doszło do rozłamu
Klub Prawa i Sprawiedliwości jest jednością, jak się okazało w wielu innych sprawach, akurat w tym głosowaniu być może do tej jedności troszeczkę zabrakło - mówi Rafał Stuglik, szef klubu radnych PiS.
Wcześniej na przewodniczącego sejmiku województwa małopolskiego został wybrany Jan Tadeusz Duda, który tę funkcję będzie pełnił już drugą kadencję opowiedziało się za nim 20 radnych a 17 było przeciw, jeden głos był nieważny. Wiceprzewodniczącymi sejmiku w głosowaniu tajnym zostali: Jadwiga Wójtowicz z PiS i Wojciech Skruch z PiS, który w tej roli będzie już trzecią kadencję.
Oczywiście duży zaszczyt, ale też szereg obowiązków, które spoczywa na wiceprzewodniczącym, cieszę się, że ten wybór został dokonany zdecydowaną przewagą głosów w stosunku do pozostałych kandydatów, cieszę się, że w dalszym ciągu będę mógł reprezentować region tarnowski - mówi Wojciech Skruch, wiceprzewodniczący województwa małopolskiego.
Trzeci wiceprzewodniczący zostanie wybrany najprawdopodobniej na kolejnej sesji.