- Taki właściciel mieszkania będzie mógł zawrzeć umowę ze Społeczną Agencją Najmu. My gwarantujemy, że po rocznym wypowiedzeniu ten lokal zostanie oddany nie w gorszym stanie, niż został przekazany do Społecznej Agencji Najmu. Poza tym płacimy część czynszu, a także będziemy płacić pewną kwotę odstępnego. Zapewne będzie troszeczkę niższa niż rynkowa, ale właściciel nie ponosi żadnej żadnego ryzyka - mówi Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.
Najemcy otrzymają między innymi gwarancję stabilnego i długoterminowego najmu, możliwość negocjacji czynszu oraz wsparcie doradcze i w sprawach urzędniczych.
- Przedstawiamy mieszkańcom Tarnowa pewien sposób najmu lokalu na czas ograniczony, bo nie dłużej niż 5 lat. Te warunki nie są zaostrzone. Często takie osoby nie mogą na przykład starać się o mieszkanie komunalne ze względu na to, że podnajęty lokal, w którym obecnie przebywają, metrażowo jest duży, co definicji mieszkania komunalnego zaspokaja potrzeby mieszkaniowe tej osoby – zauważa Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.
Na początek zaplanowano wydzierżawienie 25 mieszkań.
- Wystąpiliśmy z wnioskiem do Funduszy Europejskich, prowadzonych przez Ministerstwo, aby na pierwsze lata dostać grant, który byłby możliwy do tego, aby uruchomić, aby czasem podłączyć takie mieszkanie, aby zagwarantować też, że jeżeli ktoś będzie w gorszej kondycji finansowej, to będzie można w jakiś sposób uzyskać dopłaty do tego czynszu – stwierdza Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.
Dołączenie nieużywanych aktualnie mieszkań do puli mieszkań pod wynajem może również obniżyć aktualne koszty najmu na terenie Tarnowa.