- Pomysł na Ligę Debatancką wziął się tak naprawdę od szkół, które lata temu zaczęły debatować i lata temu powiedziały: "a co by było gdybyśmy wyzwały na pojedynek kogoś innego?". Ten początek, który wiązał się trochę z rywalizacją, ostatecznie wiąże się ze współpracą, umiejętnością słuchania. I tak naprawdę Tarnowska Liga Debatancka jest o umiejętności słuchania, ale też umiejętności selekcjonowania wiedzy i tego, żeby sobie radzić też z tym, że dzisiaj w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, tego że informacja staje się bronią, nie tyle o rywalizację chodzi, ale o słuchanie – podkreśla Marcin Lewandowski, prezes Fundacji Alegoria.
Zwycięzcami debaty została drużyna III LO w Tarnowie, do której należy m.in. Oliwia Cich, zdobywczyni tytułu Mówcy Sezonu.
- Praca przez te 3 lata, takie rozwijanie się cały czas co debatę, bazowanie na tym, czego się mogę nauczyć – myślę, że to zadecydowało. Mam wrażenie, że tematy debat nie są na tyle dotykające takiej moralności, że nie mam takiego poczucia, że serce mnie boli, że muszę obronić coś albo coś obalić. Ale wiadomo, często mam problem, bo wydaje mi się, że strona propozycji faktycznie ma rację, oni mówią prawdę. Dlatego trzeba po prostu pokazać to z innej perspektywy, że jednak nie zawsze, szczególnie w kontekście tezy, bo często coś jest prawdą, ale nie odnosi się w ogóle w żaden sposób do tezy i myślę, że to jest klucz – zauważa Oliwia Cich, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.
- Jedna to była z najlepszych debat w całym sezonie. Jestem bardzo szczęśliwy, że dotrwaliśmy do ostatniej debaty, zwłaszcza że jest to mój pierwszy sezon jako debatant. Miałem tę przyjemność wystąpić w każdej debacie, jaka była możliwa. Dużym sukcesem jest też dla mnie to, że to jest mój pierwszy rok nauczania w szkole średniej, więc na pewno jestem z tego zadowolony. Na pewno zrobiliśmy dużo, mogliśmy zrobić więcej. I postaramy się poprawić i w następnym sezonie zdobyć złoty medal – deklaruje Filip Rymanowski, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie.
Debacie przyglądali się między innymi prezydent elekt Tarnowa oraz przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej.
- To jest mega wysoki poziom. Wielu kandydatów do rady miejskiej, czy w ogóle kandydatów w wyborach samorządowych czy parlamentarnych, o takim poziomie mogłaby marzyć. Naprawdę to, co się dzieje w Tarnowskiej Lidze Debatanckiej, to jest przykład dla całej Polski, a ja jestem mega dumny, że takie rzeczy dzieją się w Tarnowie. A mamy wspaniałą młodzież, i mam nadzieje, że pozostaną w Tarnowie i będą swoje zdolności retoryczne wykorzystywać właśnie tu, na naszym lokalnym podwórku, i być może kiedyś wystartują do rady miejskiej. Z takimi radnymi myślę, że moglibyśmy góry przenosić – przyznaje Jakub Kwaśny, prezydent elekt Tarnowa.
- Przede wszystkim całe to przedsięwzięcie Tarnowskiej Ligi Debatanckiej to jest naprawdę niezwykły projekt, który w naszym mieście funkcjonuje. To jest coś, z czego możemy być dumni i czego inne miasta mogą nam zazdrościć. To jest niezwykłe, że młodzi ludzie właśnie w ten sposób mogą się rozwijać, ucząc się sztuki rozmowy, debatowania, ale też zrozumienia tej drugiej strony, która ma inne poglądy. I to jest bardzo wartościowe doświadczenie i takie przygotowanie do życia w społeczeństwie – podsumowuje Tomasz Kowalski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie.
Po debacie odbyła się gala podsumowująca cały ostatni rok intelektualnych zmagań debatantów, podczas której rozdano Debatanckie Bakcyle, wyróżnienia przyznawane w drodze plebiscytu.