- Ta lekcja, która dzisiaj się odbyła, dotyczyła akurat osoby, która boryka się z niedosłuchem. Dzieci mogły się wczuć w role takiej osoby, która niedosłyszy, która nosi aparat. Te zajęcia były bardzo takie aktywne, interaktywne, i też zauważyłam, że dzieciaki były naprawdę mocno zaangażowane, też potrafiły się wczuć w tę rolę. Ale myślę, że też ważne było to, że nauczyciel, który prowadził tę lekcję, miał odpowiednie materiały dydaktyczne, które pozwalały mu tę lekcję z łatwością przeprowadzić. A te lekcje muszą być ciekawe, aby ten trudny temat z dzieciakami poruszyć - mówi Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
- Czasami w naszym systemie zapomina się o tym, jak ważny jest nauczyciel edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Że to jest tak naprawdę podwalina kształtowania każdej postawy. Sam dobiera, który element jest dla niego ważny. My nie narzucamy kolejności, my nie narzucamy formy. Dlaczego? Ponieważ wiemy, że każda szkoła jest inna. Ma inną ilość dzieci, ma inną specyfikę, ma inne potrzeby. My tylko odpowiadamy na te najbardziej ogólne, żeby nauczyciel mógł realizować to do czego został powołany - przypomina Damian Kupczyk, Prezes Fundacji Czepczyńskich.
Z każdym rokiem wzrasta świadomość młodzieży na temat problemów, z jakimi zmagają się ich rówieśnicy.
- Obserwując tę dzisiejszą lekcję, gdzie to były zaledwie dzieci z klasy drugiej, można już zobaczyć, jaką te dzieci są obdarzone wielką wrażliwością, ale to nie bierze się znikąd. Słowo "empatia" i te działania, jeśli chodzi o empatię, wpisują się jakby w charakter, w pracę naszej szkoły, gdzie duży nacisk kładziemy właśnie na to uwrażliwianie dzieci na potrzeby drugiego człowieka. Jeżeli nie będziemy mieć właśnie nauczycieli, którzy czują tę potrzebę krzewienia tej idei empatii, to nie będziemy mieć żadnych sukcesów - podkreśla Dorota Zaleśny, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnowie.
Urząd Marszałkowski wraz z Urzędem Województwa Małopolskiego rozważają wprowadzenie programu ABC Empatii na terenie całego województwa.