- Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia nie jest duży, podejrzewam, że nie sprawi żadnego problemu, natomiast do tego należy dołączyć kwestionariusz oceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem. Ten kwestionariusz składa się z 11 stron, jest dużo szczegółowych pytań i mam wrażenie, że on sprawi najwięcej trudności osobie zainteresowanej, bo musi to taka osoba sama wypełnić lub przy pomocy najbliższej rodziny - wyjaśnia Anna Górska, dyrektor Powiatowego Centrum Rodziny w Tarnowie.
Wniosek można otrzymać i złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie lub w zamiejscowym Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie. Potrzebne dokumenty są też dostępne do pobrania w sieci i można je wysłać bezpośrednio do Krakowa. Na odpowiedź czeka się 30 dni.
- Tam zbiera się komisja i przydziela punktację. Na jej podstawie jest wydawana decyzja, którą otrzyma osoba zainteresowana i tę decyzję składa drogą elektroniczną do ZUS-u. Kwota tego świadczenia wynosi od 40% do 220% renty socjalnej. Na dzień dzisiejszy renta socjalna to jest 1588,44 zł - tłumaczy dyrektor Anna Górska.
Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy, która weszła w życie od 1 stycznia bieżącego roku. Co ważne, nie ma ograniczeń czasowych kiedy należy złożyć wniosek. W regionie tarnowskim już teraz jednak widać duże zainteresowanie. - Jest bardzo duże zainteresowanie, my średnio wydajemy około 100 wniosków dzienne i też tyle wysyłamy. Nie wiemy ile z nich zdobędzie tego dodatkowego dofinansowania - dodaje Anna Górska.
Warto dodać, że samo uzyskanie decyzji o otrzymania dodatkowego świadczenia i jego wysokości nie powoduje automatycznej wypłaty środków. By pieniądze trafiły na konto trzeba jeszcze złożyć otrzymane dokumenty w ZUS-ie.