Podobna liczba osób ubiegała się o uzyskanie prawa jazdy kategorii B, uprawniającego do kierowania samochodami osobowymi. W minionych 12 miesiącach odbyło się prawie 16,5 tysiąca egzaminów praktycznych i ponad 10,5 tysiąca – teoretycznych. W porównaniu do lat ubiegłych zauważalny jest wzrost liczby osób, które za pierwszym podejściem pozytywnie zdały egzamin praktyczny – było ich ponad 41 procent, czyli niemal 5 procent więcej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o testy ze znajomości przepisów ruchu drogowego za pierwszym razem pozytywny wynik uzyskało ponad 63 procent zdających, czyli ponad 2 procent więcej w porównaniu do 2022 roku.
- Jeśli chodzi o egzaminy praktyczne, to – choć wciąż większy problem stanowi poprawne pokonanie trasy w ruchu drogowym – zaskakująco dużo osób nadal ma kłopot z zadaniami na placu manewrowym – mówi Paweł Gurgul, dyr. Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – A przecież teraz są one znacznie prostsze niż kiedyś. Poza tym, od kilku lat wynajmujemy plac kursantom, którzy mogą na nim poćwiczyć pod okiem instruktorów. Wskazówki dla zdających znaleźć można zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w poczekalni. Procent negatywnych wyników powinien więc systematycznie spadać, tymczasem tak nie jest.
W ubiegłym roku negatywny wynik z egzaminu na placu manewrowym otrzymało ponad 20 procent zdających, z zadaniami w ruchu drogowym nie poradziło sobie prawie 40 procent.
Proporcje te wyglądają odwrotnie w przypadku kategorii B+E, uprawniającej do kierowania samochodem osobowym z przyczepą. Aby ją uzyskać, posiadacz prawa jazdy kategorii B musi zdać tylko egzamin praktyczny. Za pierwszym podejściem w ubiegłym roku pozytywnie zaliczyło go ponad 60 procent ubiegających się o uprawnienia. I o ile „placu” nie zaliczyło (podobnie jak w przypadku kategorii B) niewiele ponad 20 procent, to w przypadku przejazdu przez miasto negatywną ocenę otrzymało zaledwie 15 procent (czyli ponad dwa razy mniej niż w przypadku kategorii B).
W ubiegłym roku nadal sporo osób chciało uzyskać uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi (kat. C) lub samochodami ciężarowymi z przyczepą (kat. C+E). Na obie odbyło się ponad 3 tysiące egzaminów praktycznych i ponad tysiąc teoretycznych. W przypadku kategorii C zdawalność zarówno teorii jak i praktyki przekroczyła 60 procent.
Tradycyjnie, najlepsze wyniki uzyskiwały osoby ubiegające się o prawo do kierowania autobusami – jeśli chodzi o kategorię D zdawalność zarówno teorii jak i egzaminów praktycznych zbliżyła się do 80 procent.
Dobrze radzili sobie również ubiegający się o kategorie motocyklowe. Od marca do początku grudnia egzaminatorzy przeprowadzili 1851 egzaminów teoretycznych i 2265 praktycznych na kategorie A, A1, A2 i AM. Najwięcej osób starało się o kategorię A – odbyło się 1146 egzaminów praktycznych, przy zdawalności przekraczającej 60 procent oraz 734 teoretyczne – tu zdawalność przekroczyła 80 procent.
Sporo więcej egzaminów niż w ubiegłych latach przeprowadzono na kategorię AM: 672 teoretyczne i 465 praktycznych. Zdawalność była wysoka, wyniosła odpowiednio: 45 i 63,5 procent.