- To są dwa budynki użyteczności publicznej połączone ze sobą. Termomodernizujemy i dostosowujemy do obecnych standardów, starając się zaoszczędzić jak najwięcej energii. Stąd też pełna termomodernizacja, izolacja fundamentów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w obydwu tych budynkach. Wymienione zostało także centralne ogrzewanie, cała kotłownia. Na zewnątrz, na dachu montujemy panele fotowoltaiczne. Jest też mnóstwo takich dodatkowych prac, których być może gołym okiem nie widać, jak zrobienie szachtów, chodników, montaż parapetów – wymienia Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
Krótki czas na realizację spowodowany był terminem otrzymania informacji o dofinansowaniu inwestycji.
- Przygotowywaliśmy się do tego zadania znacznie wcześniej. Zrobiliśmy audyt energetyczny i wszystkie dokumenty, które były potrzebne. W styczniu br. złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie, ale informacja o tym, że je otrzymamy, wpłynęła dopiero w sierpniu. Mieliśmy zaledwie miesiąc na ogłoszenie przetargu i trzy miesiące na realizację oraz zamknięcie tej wielkiej inwestycji. Trudność też polega na tym, że remont zbiegł się z rozpoczęciem roku szkolnego i w tym obiekcie cały czas odbywają się normalne, regularne zajęcia - podkreśla Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
- Były trudne chwile jeśli chodzi o równoczesny remont i nauczanie dzieci, ale radziliśmy sobie doskonale. Wykorzystaliśmy dni dyrektorskie wolne od nauki, wyjeżdżaliśmy częściej niż zwykle na wycieczki szkolne. W tym czasie i nocą panowie fachowcy pracowali. Wszystko jest teraz na dobrej drodze, aby ukończyć ten ważny remont, który cieszy całą społeczność Sterkowca i naszej szkoły – dodaje Maria Dąbrowa-Legutko, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Sterkowcu.
Obecnie trwają prace wykończeniowe przy fasadzie budynków. Na dachu wykonywane są także wzmocnienia przed zamontowaniem paneli fotowoltaicznych.
- Firma, która jest na placu budowy, wywiązuje się ze wszystkich bieżących, codziennych ustaleń. Prace trwają do bardzo późnych godzin również w soboty. Robimy wszystko, aby przed końcem roku, w zakładanym terminie zrealizować to ważne i potrzebne zadanie dla tej miejscowości. Szkoła była niestety w złym stanie. Były tu stare, drewniane okna dwukwaterowe, kiepskie drzwi. Ponadto stare grzejniki, z którymi ciągle były problemy. W związku z tym, że w tych budynkach trochę energii jest, staramy się zaoszczędzić poprzez nowoczesne oświetlenie i montaż paneli fotowoltaicznych – tłumaczy Tomasz Latocha, burmistrz Brzeska.
Całkowity koszt inwestycji to niemal 2,7 miliona złotych.