Składniki chemiczne - czy zawsze są niebezpieczne?
W składzie większości nowoczesnych farb do brwi są zawarte substancje chemiczne, ale produkty mają naprawdę wysoką jakość, więc ich stężenie jest minimalne, są ponadto bezpieczne dla skóry i włosów. Jeśli chcesz wybrać wysokiej jakości produkt, zwróć uwagę na farby, których formuła zawiera dużą ilość olejków roślinnych i pielęgnujących włosy - jest to na przykład elan farba do brwi. Zwróć uwagę, że farby bez amoniaku zazwyczaj dają mniej trwały efekt, ale są bezpieczniejsze i zapewniają piękny, nasycony kolor brwi.
Ogólnie rzecz biorąc, w zależności od trwałości wszystkie farby do brwi dzieli się na trzy duże grupy:
- Barwniki fizyczne. Tego typu produkty nie zawierają utleniacza, natomiast w ich składzie występują aktywne pigmenty, które w efekcie adhezji „przywierają” do górnej warstwy włosa, zmieniając w ten sposób jej kolor. Ta grupa produktów obejmuje maseczki tonujące, boostery oraz hennę.
- Półtrwałe (chemiczne) farby do brwi. Ta grupa obejmuje produkty słabo utleniające (odsetek utleniacza w ich składzie waha się na poziomie 1,5 - 1,8%), które działają w warstwach zewnętrznych włosa. Takie farby są bardzo delikatne, często nie zawierają amoniaku, zasada jest reprezentowana przez inny składnik - etanolaminę, której działanie jest istotnie mniej rujnujące dla włosów. Półtrwałe farby mają niższe pH i bardziej łagodny skład w porównaniu do permanentnych farb. Przykłady to: Shik, Inlei, Levissime, NikkMole, Estel, Refectocil, NUE i in.
- Permanentne (chemiczne) barwniki do brwi. Do tej kategorii należą farby utleniające, które w swoim składzie mają wyższym procent utleniacza (3 lub nawet 6%). Przenikają głęboko do kory włosa, całkowicie i trwale zmieniając jego naturalny kolor. Wszystkie składniki są chemiczne, często rolę zasady w takich produktach pełni amoniak, mają ponadto wysokie pH: od 9 do 11. Są to najbardziej trwałe barwniki, które wolniej się wypłukują i mogą być wykorzystywane do farbowania nawet siwych włosów. Markami, produkującymi farby tego typu, są na przykład Bronsun i Elan.
Klasyfikacja farb do brwi
Na rynku jest dostępny szeroki wybór zarówno odcieni farb, jak i ich rodzajów, w tym:
- Farby-kremy - doskonały wybór do włosów porowatych i siwych, dobrze przenikają w strukturę włosów.
- Żelowe farby, wybierane w sytuacjach, kiedy zadaniem jest pozostawienie pigmentu nie tylko na brwiach, ale także skórze.
W zależności od koloru włosów klientki, można wybrać odcienie: od karmelowych i rudych do ciemnobrązowych i grafitowych (doskonały wybór dla szatynek i brunetek), a także wariant czarny i jasnobrązowy, które sprawdzą się zarówno u brunetek, jak i blondynek.
Jak prawidłowo przystąpić do farbowania?
Przed rozpoczęciem farbowania warto wykonać test na alergię, nanosząc farbę na zgięcie łokcia na czas 15-20 minut. Jeśli na skórze nie wystąpi podrażnienie, można śmiało zastosować farbę. Przed wykonaniem zabiegu trzeba oczyścić skórę, wymieszać utleniacz z barwnikiem w stosunku 1:1, nałożyć na brwi i pozostawić na 10-15 minut, chroniąc tłustym kremem skórę wokół oczu.